• Partner główny
  Logo Orlen

Wiadomości

30 amerykańskich tankowców z LNG płynie do Europy

Fot. Canva.com

Co najmniej 30 tankowców ze skroplonym gazem ziemnym ze Stanów Zjednoczonych zmierza do Europy, gdzie kryzys gazowy i energetyczny spowodował, że ceny LNG w regionie znacznie przekroczyły azjatycki benchmark LNG i są 14 razy wyższe niż cena amerykańskiego Henry Hub - wynika z danych zebranych przez Bloomberga.

Dziesięć tankowców z LNG z USA już zadeklarowało Europę jako miejsce docelowe, podczas gdy kolejne 20 ładunków wydaje się przekraczać Atlantyk w drodze do Europy - wynika z danych żeglugowych.

Co najmniej dziesięć kolejnych ładunków LNG zostało przekierowanych z Azji do Europy, ponieważ europejskie ceny LNG są obecnie znacznie wyższe niż ceny w Azji - źródła branżowe podały agencji Reuters na początku tego tygodnia.

W ostatnich dniach ceny gazu ziemnego w północno-zachodniej Europie skoczyły do ponad 57 dolarów za milion brytyjskich jednostek termicznych (MMBtu), co oznacza wzrost o prawie jedną trzecią w porównaniu z ubiegłym tygodniem. Ceny w Europie są obecnie o ok. 24 USD/MMBtu wyższe niż benchmarkowa cena LNG w Azji.

Na początku tygodnia europejskie ceny gazu skoczyły do rekordowego poziomu we wtorek po tym, jak gaz ziemny w kluczowym rurociągu z Rosji do Niemiec przestał płynąć na zachód, a w wielu częściach Europy zapanował mróz.

Cena benchmarkowa dla Europy na holenderskim giełdzie Title Transfer Facility (TTF) wzrosła o 11% we wtorek do rekordowego poziomu 162,78 euro za megawatogodzinę.

Mroźne temperatury w całej Europie, niskie dostawy gazu z Rosji i słaba produkcja energii wiatrowej w Niemczech sprawiły, że ceny gazu w Europie i Wielkiej Brytanii pobiły we wtorek nowe rekordy.

Według danych niemieckiego operatora Gascade, cytowanych przez Reutersa, przepływy gazu ziemnego z Rosji na gazociągu Jamał-Europa przez Białoruś do Polski i Niemiec spadały od początku weekendu, zatrzymały się całkowicie we wtorek, a następnie odwróciły kierunek z Niemiec na wschód do Polski. W środę przepływy na gazociągu Jamał-Europa były kontynuowane na wschód z Niemiec do Polski i utrzymywały ceny w Europie blisko rekordowego poziomu z poprzedniego dnia.

 • LNG

Komentarze (4)

 1. Spock

  Ciekawe czy w obecnej sytuacji Niemcy będą konsekwentnie likwidować swój atom?

 2. rmarcin555

  Lepiej późno niż wcale. Aczkolwiek to raczej zasługa spadku cen w Azji. Tak to jest jak się chce kupować LNG i nie ma się statków do jego transportu.

 3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

  Czyli Rosja mocno się na podwyżki cen gazu napracowała, a teraz USA spiją śmietankę.

 4. krzys

  A już myślałem, że to dlatego, że Europa sojusznikiem, a Chiny rywalem/wrogiem. A tu zonk, liczy się tylko kasiorka :) I żeby nasze polityczne elity to w końcu zrozumiały - kasa i dbanie o interes własnego kraju.