Reklama

Gaz

Węgierski minister: Chcemy nadal współpracować z Rosją w sektorze gazowym

Fot. The Official CTBTO Photostream / Flickr
Fot. The Official CTBTO Photostream / Flickr

Węgry są gotowe do zawarcia nowej długoterminowej umowy z rosyjskim Gazpromem - poinformował Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i stosunków gospodarczych.

„Nasz długoterminowy kontrakt na dostawy gazu wkrótce się kończy i jesteśmy gotowi do zawarcia nowego” - powiedział Szijjártó podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Ławrowem.

Reklama
Reklama

Minister zauważył, że rozmowy na temat przedłużenia współpracy toczą się już od pewnego czasu i obecnie weszły w ostatni etap. Kolejne spotkanie, z udziałem Aleksieja Miller, odbędzie się w poniedziałek w Sankt Petersburgu.

„Oczywiście chcemy uzgodnić cenę odzwierciedlającą nie tylko obecną sytuację na rynku, ale także fakt, że do tej pory byliśmy dla Gazpromu krajem tranzytowym  do Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, a teraz (…) nasz status tranzytowy znacząco się zmieni, my na tym stracimy” – dodał.

„Myślę, że jesienią będziemy mogli znowu zawrzeć piętnastoletnią umowę na dobrych, akceptowalnych warunkach” - mówił Węgier. Jest to jego zdaniem sposób na zapewnienie krajowi bezpieczeństwa energetycznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama