Reklama

Gaz

USA i Niemcy pracują nad zabezpieczeniem Ukrainy przed skutkami powstania Nord Stream 2

Fot. Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Stany Zjednoczone i Niemcy zamierzają opracować pakiet wsparcia dla ukraińskiej infrastruktury krytycznej - obejmujący również częściową rekompensatę opłat tranzytowych. Celem jest ograniczenie negatywnych skutków powstania rurociągu Nord Stream 2.

Bloomberg informuje, że USA i RFN zamierzają zawrzeć porozumienie, które pozwoli „zmniejszyć” geopolityczne korzyści Rosji wynikające z z budowy kontrowersyjnego gazociągu. Do opracowania szczegółów umowy miałoby dojść jeszcze przed sierpniową wizytą kanclerz Angeli Merkel w Waszyngtonie.

Powyższe informacje są zbieżne z doniesieniami płynącymi ze spotkania amerykańskiego Sekretarza Stanu z niemieckim szefem dyplomacji. Potwierdzono wówczas, że jednym z tematów rozmów było „zapewnienie, aby Rosja nie mogła używać energii jako instrumentu przymusu przeciwko Ukrainie lub komukolwiek innemu”. 

Strona ukraińska komunikuje, że jest gotowa zasiąść do rozmów na temat ewentualnych odszkodowań.

Przypomnijmy, że w maju administracja Joe Bidena podjęła decyzję, że de facto dopuści do dokończenia budowy Nord Stream 2, aby nie zaogniać relacji z Niemcami. Stało się tak pomimo wcześniejszych (oraz późniejszych zapewnień), że Waszyngton jest przeciwny projektowi. 

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama