Reklama

Gaz

Urząd antymonopolowy zarzuca Gazpromowi łamanie prawa

  • Fot. U.S. Navy
    Fot. U.S. Navy

Szef rosyjskiego urzędu antymonopolowego ostro krytykuje Gazprom za sposób organizacji i określania warunków przetargu na budowę gazociągu „Siła Syberii”. Zarzuca w nim łamanie prawa i dyskusyjne manipulowanie cenami zamówienia.

Szef Federalnego Urzędu Antymonopolowego Igor Artemiew wysłał list do prezesa Gazpromu Aleksieja Millera, w którym krytykuje przebieg przetargu na gazociąg „Siła Syberii”. "Wysłałem list do Aleksieja Borysowicza Millera z ostrą krytyką przetargu. Moim zdaniem naruszono wszelkie przepisy antymonopolowe, jakie się dało" – mówił Artemiew w wypowiedzi cytowanej przez agencję Interfax.

Chodzi o budowę 822-kilometrowego odcinka rurociągu prowadzącego do Chin o wartości 156 mld rubli. Jest to największy przetarg w historii Gazpromu, który ogłosił go pod koniec listopada. Wliczając wydatki na dostawy niezbędnych materiałów, łączny koszt budowy wyniesie 208 mld rubli . Tym samym 1 km gazociągu będzie kosztował 254 mln rubli.

To nie pierwszy przetarg w historii budowy tego gazociągu. Wcześniej mowa była jednak o koszcie rzędu 144 do 177 mln rubli za kilometr. Według cen rynkowych z początku 2011 roku szacunkowy koszt budowy całego rurociągu o długości 3246 kilometrów miał więc wynieść około 800 mld rubli.

Pierwszy odcinek rurociągu został uruchomiony we wrześniu 2014 r. Porozumienie w sprawie dostaw gazu na wschodniej trasie Gazprom i chińska spółka CNPC podpisały w maju tego samego roku. Chiny rozpoczęły budowę swojej części rurociągu w czerwcu 2015 r.

W listopadzie ubiegłego roku strony podpisały także memorandum w sprawie dostaw dla zachodnich („Siła Syberii-2” znana również jako gazociąg "Ałtaj"). W tym wypadku kontrakt nie został jeszcze podpisany.

Zobacz także: Gazprom zwiększy eksport gazu do Europy

Zobacz także: Rosyjski organ antymonopolowy pracuje nad podziałem Gazpromu

Reklama

Komentarze

    Reklama