• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

UOKiK rozpatrzy wniosek związany z Nord Stream 2

8 grudnia br. wpłynął do UOKiK wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii. 

Zgłaszającymi transakcję są:

1)  PAO Gazprom, Federacja Rosyjska,

2)  E.ON Global Commodities SE, Niemcy,

3)  ENGIE SA, Francja,

4)  OMV Nord Stream II Holding AG, Szwajcaria,

5)  Shell Exploration and Production (LXXI) B.V., Holandia,

6)  Wintershall Nederland B.V., Holandia.

Działalność joint venture będzie obejmować w szczególności zaprojektowanie, finansowanie, budowę oraz  eksploatację dwóch równoległych rurociągów podmorskich o projektowanej pojemności przesyłowej 27,5 mld m3/rok każdy.  Rurociągi te będą biegły z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia nieopodal Greifswald w Niemczech.

Strony podkreślają, że utworzenie nowego podmiotu nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji, co w ich ocenie uzasadnia wydanie zgody. Ze wstępnej oceny zgłoszenia przez UOKiK wynika jednak, iż sprawa wymaga  przeprowadzenia pogłębionej analizy, czy  w wyniku transakcji może dojść do istotnego ograniczenia konkurencji na szeroko rozumianym rynku gazu, obejmującym terytorium RP. Dlatego niezbędne w tej sprawie będzie przeprowadzenie przez UOKiK badania rynku, obejmującego m.in. konsultacje z  kluczowymi podmiotami funkcjonującymi na polskim rynku.

Koncentracja ta podlega również zgłoszeniu do niemieckiego organu ochrony konkurencji.

Zobacz także: Włosi przeciwni budowie Nord Stream II

 

 

Komentarze