Reklama

Gaz

Ukończono budowę ważnej części Południowego Korytarza Gazowego

Fot. www.tap-ag.com
Fot. www.tap-ag.com

Budowa Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) została ukończona - poinformowało konsorcjum odpowiedzialne za realizację projektu. Najpóźniej w połowie listopada infrastruktura ma być gotowa do przesyłu „błękitnego paliwa”.

"Prawie cztery i pół roku po rozpoczęciu budowy Gazociąg Transadriatycki jest gotowy" - czytamy w komunikacie. Obecnie finalizowane są przygotowania do komercyjnego rozruchu. Udziały w TAP posiadają: BP (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagás (16%) i Axpo (5%).

Gazociąg Transadriatycki to inwestycja stanowiąca część Południowego Korytarza Gazowego. Jego początkowa przepustowość wyniesie 10 mld m3, ale z biegiem czasu będzie mogła zostać podwojona, osiągając pułap 20 mld m3. Połączenie liczy 878 kilometrów, z czego 550 km na terytorium Grecji, 215 na terytorium Albanii, 8 km na terytorium Włoch, zaś 105 km na dnie Morza Adriatyckiego.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola  Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki możliwemu połączeniu z Turkmenistanem.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama