Reklama

Gaz

Ukończono 95% prac naziemnych związanych z Gazociągiem Transadriatyckim

Fot. www.nord-stream2.com

Ukończono 95% prac naziemnych związanych z budową Gazociągu Transadriatyckiego, wchodzącego w skład Południowego Korytarza Gazowego. Dzięki niemu do Europy trafiać będzie surowiec z Azerbejdżanu.

Inwestor poinformował, że trwa proces przywracania do użytku gruntów, pod którymi biegnie połączenie, wznawiane są m.in. prace rolnicze.

Gazociąg Transadriatycki to inwestycja wyceniana na 4,5 miliarda euro. Jego początkowa przepustowość wyniesie 10 mld m3, ale z biegiem czasu będzie mogła zostać podwojona, osiągając pułap 20 mld m3. Połączenie liczyć będzie 878 kilometrów, z czego 550 km zostanie położonych na terytorium Grecji, 215 na terytorium Albanii, 8 km na terytorium Włoch, zaś 105 km na dnie Morza Adriatyckiego.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola Szach Deniz w Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki możliwemu połączeniu z Turkmenistanem.

Reklama

Komentarze

    Reklama