Reklama

Gaz

Statek mogący ukończyć Nord Stream 2 kieruje się do Kapsztadu

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Należący do Gazpromu statek Akademik Czerski, który jest w stanie ukończyć gazociąg Nord Stream 2, ponownie zmienił trasę i obecnie kieruje się do portu w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki.

Informacja pochodzi z portali do śledzenia statków – marinetraffic.com i vesselfinder.com.

Według obliczeń portali Akademik Czerski powinien przybyć do Kapsztadu 27 marca.

Statek opuścił Nachodkę, rosyjski port leżący nad Morzem Japońskim, 10 lutego i jest już w drodze od 43 dni. Statek stale zmienia swój cel. Wcześniej kierował się do portu Maputo na południu Mozambiku i miał się tam stawić 23 marca.

Rosyjski minister energii Alexander Nowak w grudniu 2019 r. poinformował, że wykorzystanie Czerskiego jest jedną z opcji ukończenia Nord Stream 2, ale trochę czasu zajmie dodatkowe przygotowanie statku. 

Druga nitka gazociągu Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego od początku wzbudza ogromne kontrowersje. Wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu, niemieckich Unipera i Wintershell, brytyjsko-holenderskiego Shella, francuskiej Engie i austriackiego OMV wyklucza Europę Środkowo-Wschodnią z tranzytu gazu i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego całego regionu, w tym również dla Polski. 

W grudniu prezydent USA Donald Trump nałożył sankcje na firmy uczestniczące w projekcie. W styczniu doszły dodatkowe sankcje na dostawców m.in. na Swiss Allseas. Amerykański przywódca zdążył w ostatniej chwili, gdyż do zakończenia budowy gazociągu pozostało 100 km. Kreml jednak odgraża się, że Nord Stream 2 zostanie ukończony.  

Komentarze