Reklama

Gaz

Senator Rubio: Umowa ws. Nord Stream 2 pokazuje, że USA są gotowe porzucać przyjaciół

Fot. Gage Skidmore / Flickr
Fot. Gage Skidmore / Flickr

Porozumienie Joe Bidena i Angeli Merkel w sprawie rurociągu Nord Stream 2 wzbudziło protesty nie tylko w Europie Środkowej, ale również w Stanach Zjednoczonych. Krytykują je zarówno przedstawiciele Republikanów, jak i Demokratów.

Demokratyczny senator Tim Kaine, cytowany przez Politico, oświadczył, że „nie jest tym  zachwycony” - zarówno w kontekście działań Rosji na arenie międzynarodowej, jak i z punktu widzenia działań ukierunkowanych na zatrzymanie zmian klimatu.

Reklama
Reklama

Senator Jeanne Shahin, która z zadowoleniem przyjęła „dyplomatyczne wysiłki administracji Bidena” na rzecz zakończenia sporu z Niemcami, zwraca uwagę na teoretyczność środków zapobiegawczych. „Nie jestem przekonana, że ta umowa może skutecznie uniemożliwić Putinowi wykorzystanie rurociągu jako broni do wywierania wpływu politycznego na Europę” - oświadczyła.

Michael McCaul, kongresmen z Teksasu, cytowany przez Associated Press, wyraził przekonanie, że Rosja „wykorzysta gazociąg Nord Stream 2 jako narzędzie nacisku przeciwko Ukrainie i transatlantyckiemu bezpieczeństwu energetycznemu, gdy tylko zostanie on uruchomiony”.

Inny kongresmen, Adam Kinzinger, wezwał do dalszego sprzeciwu wobec projektu. Zwrócił uwagę, że choć Biały Dom podkreśla wrogi charakter Nord Stream 2, to „nadal popiera jego dokończenie”. Równie krytyczny wobec porozumienia jest senator Marco Rubio, który napisał: „Administracja Bidena może składać tyle pustych obietnic, ile chce i mówić: >Dyplomacja wróciła<. Nie zmienia to jednak faktu, że zgoda prezydenta USA na dokończenie Nord Stream 2 jest lekkomyślna. Biden pokazuje Putinowi, że nasz kraj jest gotowy do poświęcenia przyjaciół, takich jak Ukraina”.

Reklama
Reklama

Komentarze