Reklama

Gaz

Schröder: Niemcy potrzebują rosyjskich surowców, izolacja na dłuższą metę nie jest możliwa

Autor. Tim Reckmann / Flickr

Kraju takiego jak Rosja nie da się na dłuższą metę izolować ani politycznie, ani gospodarczo. Niemiecki przemysł potrzebuje rosyjskich surowców - oświadczył Gerhard Schröder, były kanclerz RFN i jeden z najważniejszych akolitów Władimira Putina.

Reklama

W rozmowie z "The New York Times" były kanclerz zwrócił uwagę, że zależność surowcowa od Rosji „To nie tylko ropa i gaz, ale także pierwiastki ziem rzadkich. A to surowce, których nie można tak po prostu zastąpić” - przekonywał. Odniósł się również do zarzutów, że to on odpowiada za uzależnienie RFN od rosyjskiego gazu: „Wszyscy zgadzali się na to przez ostatnie 30 lat (...) nagle wszyscy wiedzą lepiej" – powiedział.

Reklama

„Moją radą jest, żeby zastanowić się, z czym gospodarka zależna od eksportu może sobie jeszcze poradzić, a z czym już nie" – dodał.

Czytaj też

Zdaniem Schröder nie ma ryzyka, że wywołana przez Moskwę wojna na Ukrainie doprowadzi do jednostronnego „zakręcenia kurka”. „Generalnie rzecz biorąc, od lat 60. współpraca ze Związkiem Sowieckim, a później Rosją była stabilna. Otrzymywali pieniądze i dostarczali gaz. Nawet w najcięższych czasach zimnej wojny nie było problemów”.

Reklama

Były kanclerz, który od lat zarabia krocie w rosyjskich spółkach energetycznych - będąc jednym z najważniejszych lobbystów reżimu - uważa, że po wojnie na Ukrainie Zachód będzie musiał ponownie wejść w interakcję z Moskwą: (...) będziemy musieli wrócić do radzenia sobie z Rosją. Zawsze tak robimy".

Reklama

Komentarze

    Reklama