Gaz
Sasin: wyrok sądu w Düsseldorfie ws. Nord Stream 2 to kolejny sukces PGNiG
„Wielki sukces, zresztą kolejny sukces, który udało się odnieść PGNiG” – powiedział o wyroku sąd w Dusseldorfie ws. Nord Stream 2 wicepremier Jacek Sasin.
Niemiecki sąd podzielił argumentację podnoszoną przez obie spółki z GK PGNiG, stwierdzając że Nord Stream 2 jako gazociąg niewybudowany przed dniem wejścia w życie nowelizacji Dyrektywy Gazowej (tj. 23 maja 2019 r.) nie spełnia podstawowej przesłanki uprawniającej do ubiegania się o derogację.
„Przypomnę poprzedni sukces, czyli zwycięstwo przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie w sporze z Gazpromem ws. zawyżania cen dostaw gazu do Polski. PGNiG odzyskał wtedy 6 mld zł” – mówił minister aktywów państwowych w rozmowie z dziennikarzami podczas konferencji w siedzibie PKN Orlen.
„Dzisiejszy wyrok to sukces nie tylko dla Polski, ale też dla całej Unii Europejskiej, bo objęcie Gazpromu prawem europejskim ogranicza możliwości stronie rosyjskiej, grania gazem w celach politycznych czy nieuzasadnionego zawyżania cen. Prawo europejskie mówi jasno o konkurencyjnym dostępie wszystkich uczestników rynku i to jest jakaś gwarancja, że gdy Nord Stream 2 zostanie zrealizowany nie będzie takim narzędziem, żeby stosować szantaż energetyczny wobec wybranych krajów Europy” – dodał.
Postępowanie derogacyjne zostało wszczęte na wniosek Nord Stream 2 AG w dniu 10 stycznia 2020 r. We wniosku spółka ubiegała się o przyznanie derogacji od podstawowych zasad wynikających z III Pakietu Energetycznego: rozdziału właścicielskiego, dostępu stron trzecich oraz transparentnych i odkosztowych taryf. Do postępowania przed niemieckim organem regulacyjnym przystąpiły PGNiG SA i PST, przedstawiając obszerną argumentację potwierdzającą brak spełnienia formalnych i merytorycznych przesłanek do udzielenia derogacji. W dniu 15 maja 2020 r. niemiecki organ regulacyjny podzielił argumenty przedstawiane przez obie spółki i oddalił wniosek złożony przez Nord Stream 2 AG. Szwajcarska spółka odwołała się od tej decyzji do Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie, który w dzisiejszym wyroku przyznał rację argumentacji PGNiG SA i PST, podtrzymując decyzję BNetzA.W dniu 11 czerwca 2021 r. spółka Nord Stream 2 AG złożyła do niemieckiego urzędu regulacyjnego wniosek o certyfikację w preferencyjnym modelu ITO. Podobnie jak w przypadku postępowania derogacyjnego, PGNiG SA i PST złożyły wniosek o dopuszczenie do postępowania, przedstawiając jednocześnie wstępną argumentację o braku podstaw prawnych do udzielenia certyfikacji we wnioskowanym modelu.