Reklama

Gaz

Rząd planuje od jesieni 2021 r. złagodzić ustawę o zapasach gazu

fot. Centrum Informacyjne Rządu
fot. Centrum Informacyjne Rządu

Rząd planuje przyjąć projekt zmiany ustawy o zapasach gazu, zmniejszający stopniowo od października obowiązki magazynowe, ale tylko dla importerów LNG - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o projekt zmiany ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym. Zgodnie z wykazem rząd miałby go przyjąć jeszcze w III kwartale br.

Jak przypominano, w listopadzie 2019 r. KE podtrzymała stanowisko dotyczące niezgodności przepisów ustawy z unijnymi regulacjami dotyczącym środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu.

Komisja uznała, że przepisy ustawy o zapasach mają charakter dyskryminacyjny, zakłócający konkurencję na rynku gazu oraz nakładający nieuzasadnione obciążenia na przedsiębiorstwa funkcjonujące na polskim rynku gazu, a także nie zapewniają możliwości realizacji obowiązku na szczeblu regionalnym/unijnym przy użyciu infrastruktury innej niż lokalna.

Polski rząd w odpowiedzi zobowiązał się do określony zmian. Projektowane przez Ministerstwo Klimatu zmiany zakładają stopniowe znoszenie obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu przez podmioty, które korzystają z usług regazyfikacji LNG lub przeładunku LNG.

Jak argumentuje ministerstwo, mechanizm ma być skorelowany ze wzrostem polskiego rynku i całkowitym uwolnieniem cen 1 stycznia 2024 r.

Dlatego projekt ma zakładać zmniejszenie zapasów obowiązkowych od przywozu LNG od 1 października 2021 r. o jedną trzecią w stosunku do poziomu dzisiejszego, o dwie trzecie od 1 października 2022 r., i wreszcie całkowite zniesienie od 1 października 2023 r.

Dodatkowo planuje się wprowadzenie definicji odbiorcy chronionego, dla którego nie można ograniczać dostaw gazu, rezygnację z przepisu zwalniającego przedsiębiorstwa energetyczne z odpowiedzialności za skutki wprowadzanych ograniczeń w poborze gazu ziemnego, który jest niezgodny z prawem unijnym oraz umożliwienie określania stopni zasilania w dowolnej ilości, aby możliwe było zapewnienie efektywności mechanizmu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu ziemnego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama