Reklama

Gaz

Rozpoczęto budowę podmorskiego odcinka Baltic Pipe

Fot. www.baltic-pipe.eu
Fot. www.baltic-pipe.eu

1 maja rozpoczęła się budowa pierwszego podmorskiego odcinka projektu Baltic Pipe - to projekt, dzięki któremu do Polski popłynąć może nawet 10 mld m3 gazu rocznie.

Pierwszy etap projektu obejmuje podmorski gazociąg łączący norweski systemem gazowy na Morzu Północnym z duńskim systemem na lądzie. Gazociąg zostanie połączony z istniejącą infrastrukturą przesyłową – rurociągiem Europipe II – na Morzu Północnym, zapewniając tym samym dostęp do gazu ze złóż norweskich. 

Reklama
Reklama

Wyjście gazociągu na ląd planowane jest na zachodnim wybrzeżu Danii, w pobliżu Blåbjerg.  Energinet, który będzie właścicielem gazociągu, jest odpowiedzialny za jego projektowanie, budowę, a następnie eksploatację.

Z kolei minister Piotr Naimski zapowiadał w połowie kwietnia: "5 maja br, z portu w Rotterdamie wypłynie na Bałtyk statek, który będzie układał morski odcinek tej magistrali przesyłowej. Przewidujemy, że ten odcinek - jeśli nie będzie przeszkód pogodowych - pod koniec roku, późną jesienią, z początkiem grudnia, może być ukończony już w tym roku".

Zauważył, że morski odcinek to tylko jeden z elementów magistrali. "Te inwestycje, czyli budowa tłoczni, budowa gazociągów na terenie Polski, na terenie Danii, budowa gazociągów na morzu Północnym - wszystko to jest zgodnie z planem i harmonogramem realizowane. Nie ma żadnego zagrożenia, jeżeli chodzi o koniec tej inwestycji i oddanie Baltic Pipe do użytku" - zapewnił.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowychw sąsiednich krajach. 

Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii (3 mld m3 rocznie). Projekt realizowany jest przez Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego - Energinet.

Reklama
Reklama

Komentarze