Gaz
Rosyjskie media: Niemcy wspierają amerykańskie LNG i dyskryminują Nord Stream 2
Niemiecki regulator zamierza udzielić planowanemu terminalowi LNG „wyłączenia” od zasad trzeciego pakietu energetycznego. Rosyjskie media ubolewają, że dzieje się to w sytuacji, kiedy podobnych ulg odmiowono projektowi Nord Stream 2. Nie dostrzegają jednak przy tym okoliczności podjęcia decyzji oraz skali przedsięwzięć.
Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) postanowiła przyznać terminalowi wyłączenia w zakresie regulacji taryf i dostępu stron trzecich do systemu przesyłowego. „To kolejny ważny krok w rozwoju pierwszego niemieckiego terminalu LNG i przełomowy krok na drodze do pozytywnej decyzji inwestycyjnej” - czytamy w oświadczeniu. Ostatecznej decyzji w tej materii jeszcze jednak nie podjęto, będzie konsultowana także na poziomie Komisji Europejskiej. Operator terminala uważa, że byłoby to pomocne w „zapewnieniu stabilnego reżimu regulacyjnego” dla klientów.
German LNG Terminal będzie miał przepustowość 8 mld m3. Jego lokalizacja to Brunsbüttel, natomiast planowany termin oddania do użytku - koniec roku 2022. Za realizację projektu odpowiadają Gasunie, Oiltanking GmbH oraz Vopak LNG Holding BV. Głównym klientem ma być niemiecki koncern RWE, który latem uzgodnił warunki kontraktu zakładającego dostawy 5 mld m3 gazu rocznie. Wiele wskazuje na to, że będzie to surowiec pochodzący z USA.
Przypomnijmy, że w połowie września „Die Zeit” informował, że Niemcy zaproponowały USA wsparcie kwotą do 1 mld euro budowy u siebie dwóch terminali do odbioru amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego. W zamian za to Waszyngton miałby wyrazić zgodę na ukończenie oraz uruchomienie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.