Reklama

Gaz

Rosjanie uderzają w energetyczne Trójmorze: „Reinkarnacja projektu Piłsudskiego sprzed stu lat”

Autor. Józef Piłsudski i Symon Petlura, fot. Adam Szelagowski "Wiek XX", Warszawa 1937, domena publiczna

Prawdziwym celem inicjatywy zwanej Trójmorzem jest uderzenie w Rosję - twierdzi dr inż. Andriej Konopljanik, doradca prezesa Gazprom Export, związany z Rosyjską Akademią Nauk.

Reklama

Naukowiec uważa, że inicjatywa Trójmorza, której głównym promotorem jest Polska, to „reinkarnacja projektu Piłsudskiego sprzed stu lat”.

Reklama

„Celem jest odcięcie Rosji od Europy. W odniesieniu do sektora energetycznego oznacza to utworzenie infrastrukturalnego, pionowego korytarza północ-południe (…) przecinającego promieniowo-pierścieniowy system dostaw rosyjskiego gazu do Europy” - przekonuje.

Czytaj też

W jego opinii „Zadanie polega na zastąpieniu rosyjskiego gazu w Europie amerykańskim”. Na tym jednak nie koniec - kolejnym krokiem Stanów Zjednoczonych ma być stworzenie korytarzy gazowych na wschodzie Europy, aby transportować nimi LNG do dużych podziemnych magazynów zlokalizowanych na zachodniej Ukrainie. W ten sposób mają oni planować przejęcie kontroli nad środkowoeuropejskim rynkiem gazu.

Reklama

Rosyjski naukowiec jest zdania, że to „kluczowy punkt amerykańskiego pomysłu”. Przekonuje, że to dla Rosji kwestia fundamentalna, ponieważ jeśli zregazyfikowane LNG dotrze do ukraińskich podziemnych magazynów, to uderzy w środek rosyjskiego „korytarza tranzytowego” wiodącego przez Ukrainę. To z kolei może doprowadzić, w jego przekonaniu, do sytuacji, w której amerykański gaz będzie dostarczany na Zachód rurociągami wybudowanymi za czasów sowieckich. Taka sytuacja miałaby stanowić także potencjalne ryzyko dla stabilności funkcjonowania austriackiego hubu w Baumgarten.

Przypomnijmy: "Inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej (między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym), tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Powołana została jako forum współpracy 12 państw: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Obszar obejmujący państwa należące do Inicjatywy Trójmorza stanowi prawie jedną trzecią całkowitej powierzchni Unii Europejskiej" - głosi informacja na stronie polskiego MSZ.

Reklama
Reklama

Komentarze