Gaz
Rosja chce dynamicznego rozwoju sektora LNG. „Imperialne plany, miliardowe wydatki”
Rosyjski rząd przyjął wieloletni program rozwoju sektora LNG. Zakłada on potężne zwiększenie produkcji w ciągu najbliższych piętnastu lat. Mowa nawet o jej potrojeniu. Plan to ambitny, ale czy wykonalny?
W dokumencie zawarto „różnorodne” działania mające na celu zwiększenie konkurencyjności rosyjskiego sektora LNG. W szczególności chodzi o wyrównanie warunków wsparcia państwa dla projektów LNG realizowanych w różnych strefach klimatycznych, czy prowadzenie regularnego monitoringu wielkoskalowych obiektów w fazie budowy. Zostaną również opracowane nowe zachęty do poszukiwań w Arktyce, co ma stymulować odkrywanie złóż.
„Program opiera się na podejściu zintegrowanym i ma na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu, a przede wszystkim wykorzystanie zasobów szelfu arktycznego i Dalekiego Wschodu. W ciągu 15 lat zdolności produkcyjne gazu skroplonego powinny wzrosnąć trzykrotnie” - deklarował rosyjski premier, Michaił Miszustin. „Stworzone zostaną atrakcyjne warunki dla inwestorów realizujących projekty w tym obszarze, a także w branżach pokrewnych” - dodał. Chodzi tutaj głównie o stymulowanie „szerszego wykorzystania rodzimych technologii w gazownictwie”.
Według Rosstatu w całym ubiegłym roku Rosjanie wyprodukowali łącznie 30,5 mln ton LNG (+3,5% r/r). W okresie styczeń - luty br.
W kontekście zwiększania produkcji LNG warto mieć na uwadze słowa, które w sierpniu wypowiedział Paweł Sorokin, wiceminister energetyki. Oświadczył on, że zwiększenie rosyjskiego potencjału produkcyjnego do 120-140 mln ton rocznie będzie wymagało nakładów w wysokości 80-110 miliardów dolarów.
"Przewiduje się, że do 2030 roku zapotrzebowanie na LNG wzrośnie do 580 mln ton, a udział LNG w światowym handlu gazem wzrośnie z35% w 2017 do 52% w 2035 r." - mówił z kolei wicepremier Aleksander Nowak. "Do roku 2024 łączna wydajność naszych projektów przekroczy 68 milionów ton rocznie. W dłuższej perspektywie udział Rosji w światowym rynku LNG może sięgnąć 25%" - dodał.