Reklama

Gaz

"Rola gazu do 2040 r. niezmienna". Debata o transformacji energetycznej

Fot. DISE
Fot. DISE

„Rola gazu ziemnego pozostaje w okresie do 2040 r. praktycznie niezmienna” – mówiła podczas debaty DISE Iweta Opolska, dyrektor Biura Handlu Gazem w PKN Orlen. 

W organizowanej przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych debacie pt. „Paliwo gazowe w strategii koncernu multienergetycznego w procesie transformacji” wzięli udział: dr Iweta Opolska, dyrektor biura handlu gazem z PKN Orlen, Paweł Jakubowski, prezes Naftoserwisu, Piotr Zawistowski, prezes Towarowej Giełdy Energii oraz Janusz Gajowiecki, szef Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. 

„Z analiz różnych instytucji wynika, że do 2040 roku udział OZE w zapotrzebowaniu na energię w Europie wzrośnie z 17% do 25%. Drugi wniosek jest tak, że ten wzrost OZE będzie się odbywał kosztem węgla i ropy naftowej” – stwierdziła Iweta Opolska. „Trzeci wniosek jest taki, że rola gazu ziemnego pozostaje w tym okresie praktycznie niezmienna” – dodała.

Reklama
Reklama



Prowadzący debatę Remigiusz Nowakowski z DISE zapytał prezesa PSEW o to, czy gaz faktycznie może odegrać rolę paliwa transformacyjnego, przejściowego w procesie przechodzenia na zielone źródła energii. „Stoimy przed dużą zmianą w polskich systemie elektroenergetycznym i potencjał techniczny, ekonomiczny, który mamy do budowy źródeł OZE tj. morska czy lądowa energetyka wiatrowa musi za sobą nieść możliwości, które są dostępne w systemie elektroenergetycznym” – mówił Gajowiecki. „Wedle naszych analiz związanych z polityką energetyczną państwa, paliwo gazowe jest niedocenione” – dodał.

 

Paweł Jakubowski został spytany o to, czy mamy wystarczająco dużo infrastruktury na zwiększanie wolumenu gazu. „W mojej ocenie apetyt na gaz będzie rósł (…) w Polsce bardzo dużo rozmawiamy o dywersyfikacji, podczas gdy w Europie zachodniej mówiono dużo o potrzebie liberalizacji rynku” – stwierdził. 

Spytany o rozwój rynku obrotu energii prezes TGE Piotr Zawistowski stwierdził, że energetyka staje się coraz bardziej skomplikowana. „Pierwszy wniosek jaki się nasuwa patrząc na transformację energetyczną jest taki, że ta energetyka robi się obecnie dużo bardziej skomplikowana. Zawiera coraz więcej elementów. Trochę podobnie jest z giełdami” – mówił.

Reklama

Komentarze

    Reklama