Putin: rezygnujemy z Nord Stream 2, presja jest zbyt duża

1 kwietnia 2021, 11:28
Putin
Fot. kremlin.ru
Energetyka24
Energetyka24

- Nasz ambitny projekt budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream 2 okazał się przedsięwzięciem zbyt ryzykownym i kosztownym z punktu widzenia ekonomicznego i relacji międzynarodowych – powiedział podczas konferencji rosyjski prezydent.

Nord Stream budzi kontrowersje jeszcze od czasów pierwszej części, która została oddana do użytku w 2011 roku. Nord Stream 2 z kolei spotkał się już z potężną presją ze strony USA. W grudniu 2019 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nałożył sankcje na firmy współpracujące przy budowie gazociągu, co spowodowało wycofanie się z projektu szwajcarskiej spółki Allseas, która udostępniała Gazpromowi statek do układania podmorskich rur. Na jesień Waszyngton nałożył kolejne sankcje, tym razem dla firm ubezpieczeniowych. 

"Po wspólnej rozmowie z prezydentem Bidenem, kanclerz Merkel i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen zdecydowaliśmy, że zaprzestaniemy budowy Nord Streamu 2. Zachodni partnerzy przekonali mnie, że gazociąg zaszkodzi współpracy między Rosją a Europą i USA" – stwierdził Władimir Putin.  

"W zanadrzu mamy jeszcze inne intratne projekty gazowe, które rozwijamy, więc straty spowodowane rezygnacją z Nord Stream 2 szybko zostaną nadrobione" - dodał. 

Nord Stream 2 to projekt, który zagrażał bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowo-Wschodniej, zwłaszcza Ukrainy, która straciłaby dziesiątki miliardów opłat za tranzyt gazu do Europy. Ponadto, jeszcze bardziej uzależniałby Europę od rosyjskiego gazu. Partnerami przy projekcie są: austriackie OMV, holendersko-brytyjski Shell, niemieckie Uniper i Wintershell DEA oraz francuska Engie.

Reklama
Reklama

Żadna z powyższych wypowiedzi nie jest prawdziwa. Tekst jest primaaprilisowym żartem.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Niuniu
wtorek, 6 kwietnia 2021, 07:10

Właśnie polska układarka ułożyła pierwsze 10m polskiego BP na dnie Bałtyyku. Budowa BP wkracza w swą decydującą fazę. Już za 12 miesięcy Prezydent Duda wraz z Premierem Polski (jeszcze nie wiadomo kto wtedy Nim będzie) na oczach telewidzów TVP1 odkręcą strategiczny zawór (biało-czerwony) i niebieskie paliwo o wspaniałym norweskim zapachu popłynie nieprzerwaną rzeką do polskich domów i fabryk ostatecznie i nieodwołalnie kończąc nieznośną zależność Polski od śmierdzącego ruskiego gazu. Prima Aprilis.

NICKT
czwartek, 1 kwietnia 2021, 18:21

Prima Aprilis

Pawel
czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:12

prima aprilis!!!

Michnik
czwartek, 1 kwietnia 2021, 17:12

01.04 zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe....

Niuniu
czwartek, 1 kwietnia 2021, 16:28

Wbrew zamierzeniom autorów tekstu to może być nie do końca prima aprylis. Warto pamiętać, że kilka lat temu w taki sam sposówb ale bez konferencji prasowej Putina Rosjanie nagle zrezygnowali z budowy gazociągu omijającego Ukrainę przez morze Czarne i Bułgarję. Później pomysł zmodyfikowali i przeprowadzili taki gazociąg przez Turcję. Tamta decyzja była dużym zaskoczeniem i w Bułgarii do dziś jest bardzo negatywnie oceniana. Polska już podjęła strategiczne decyzję i zrezygnowała z rosyjskiego gazu. Mamy go zastąpić gazem LNG z Qataru i USA oraz gazem z morza Północnego - norweskim.Do tego krajowe wydobycie na poziomie 15-20% rocznego zaorzebowania. Teoretycznie więc NS2 nie jest nam potrzebny. Ale co będzie jeśli faktycznie nie powstanie a tranzyt przez Ukrainę nie będzie kontynuowany? Oczywiście Rosja zmniejszy sprzedaż gazu do Europy. W efekcie pojawi się jego deficyt i ceny na gaz norweski i LNG wzrosną. Prosta ekonomia. A wtedy żart wcale nie będzie śmieszny.

piątek, 2 kwietnia 2021, 00:24

NS2 nam w Polsce nie jest potrzebny. On nam w Polsce gdyby powstał to będzie szkodzić, Jeżeli twoja Rosja zmniejszy eksport gazu to jej kryzys gospodarczy się pogłębi.

Z gor Alp
poniedziałek, 5 kwietnia 2021, 09:58

Jeszcze bedziecie sie prosic o ruski gaz. oilprice, Bloomberg przepowiadaja zwiekszenie swiatowego zapotrzebowania o 700% a cen o 50%. A oni sie na tym znaja. Bo Chiny, Indie, Pakistan, Bangladesh, Polska, Niemcy, Wielka Brytania rezygnuja z wegla na rzecz gazu ziemnego. Francja i Japonia tez chca zredukowac atom na rzecz gazu ziemnego. To jest 4,5 miliarda ludzi. Chcesz 4,5 miliarda ludzi zasilac farmami wiatrowymi i fotowoltanika? Te potrzeby moga zaspikoic tylko zadoby dwoch krajoe razem Rosji i Iranu. W poprzednim roku Europe Zachodnia uratowal rosyjski LGN bo swoj Amerykancy sprzedaki do Azji gdzie dostali lepsze ceny. A gdzie weglowodory jako surowiec dla europejskiego przemyslu chemicznego: od polskich Azotow po niemiecki BASF i szwajcaskie koncerny chemiczne? No przeciez nie z USA tylko z Rosji. A wegloeodory do produkcji wodoru? Tez z Rosji. A czy zastanowiliscie sie dlaczego tacy cwaniacy jak Holendrzy czy Niemcy czy Austriacy nie biora gazu jak frajerska Polska z Norwegii Kuwejtu, USA, tylko chca z Rosji?

HeHe
piątek, 2 kwietnia 2021, 15:45

NS2 nam w Polsce byłby BARDZO potrzebny a przecież Niemcy i ruscy proponowali nam polski konektor do NS. Otrzymywalibyśmy rosyjski gaz w "niemieckich" cenach i z "niemiecką" pewnością dostaw. Poza tym przecież moglibyśmy sobie dywersyfikować źródła dostaw ale nasze ówczesne władze wolały dbać o interes wrogich nam banderowskich władz Ukrainy.

Tweets Energetyka24