Reklama

Gaz

"Przyłącz się, liczy się każdy oddech!" – wystartowała kampania Polskiej Spółki Gazownictwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

W piątek, 21 września, w Zakopanem Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła kampanię społeczną pod hasłem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech!”. Celem akcji jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców polskich miast. Zakopane jako pierwsze z 21 wytypowanych miejscowości otrzymało od PSG profesjonalne urządzenie do pomiaru zanieczyszczeń atmosfery. Mieszkańcy mogli również poddać się bezpłatnym spirometrycznym badaniom płuc.

Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski, także w Zakopanem. Zanieczyszczenie powietrza powoduje choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę. Zwiększa ryzyko zawału serca, przyczynia się do rozwoju nowotworów i według badań skraca średnią długość życia o ponad 2 lata. 

– Działania na rzecz walki o czyste powietrze podejmujemy w całej Grupie Kapitałowej PGNiG. Poprzez nasze kampanie chcemy edukować społeczeństwo i zachęcać do korzystania z ekologicznego paliwa, jakim jest gaz ziemny – powiedział Radosław Bartosik, wiceprezes Zarządu PGNiG SA.

Marian Żołyniak, p.o. Prezesa Polskiej Spółki Gazownictwa, powiedział podczas prezentacji założeń kampanii, że PSG aktywnie włącza się w realizację rządowego programu „Czyste powietrze”. Systematyczna rozbudowa sieci dystrybucji daje możliwość korzystania z gazu ziemnego mieszkańcom tych gmin, którzy dotychczas musieli ogrzewać domy innymi, znacznie mniej ekologicznymi rodzajami paliw.

Obecna na konferencji poseł Anna Paluch powiedziała, że przed kilkoma dniami rząd przystąpił do realizacji  programu „Czyste powietrze”, a w ciągu najbliższych dziesięciu lat na proekologiczne inwestycje Polska przeznaczy 103 miliardy złotych. 

Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk powiedział, że samorządy chcą aktywnie uczestniczyć w procesie gazyfikacji. Niestety problemem w rozwoju sieci są procedury administracyjne, które powinny się zmienić.

Także burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zapewnił, że miasto będzie efektywnie współpracować z Polską Spółką Gazownictwa i ułatwiać realizację wszelkich inwestycji.

Palenie drewna i innych paliw stałych oraz śmieci stanowi przyczynę emisji do powietrza pyłu i innych szkodliwych substancji np. rakotwórczego benzopirenu. W przypadku korzystania z gazu ziemnego te substancje praktycznie nie powstają, a do powietrza emitowane są niemal wyłącznie dwutlenek węgla i woda – powiedział podczas konferencji prasowej dr hab. Artur Badyda, kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska na Politechnice Warszawskiej. Jak dodał, korzystanie ze starych pieców i kotłów sprawia, że zanieczyszczenia trafiają nie tylko na zewnątrz, ale również do samych ogrzewanych pomieszczeń, narażając tym samym życie i zdrowie mieszkańców.

Wykorzystanie gazu ziemnego do ogrzewania domów to nie tylko poprawa jakości powietrza, ale również brak konieczności codziennego rozpalania paleniska, dbania o dostawy paliwa, wygospodarowania miejsca na składowanie zapasów paliwa czy też zagospodarowania popiołu powstającego po spaleniu.

Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, przyczyniają się także do powstawania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) oraz astmy oskrzelowej. W trakcie epizodów przekroczeń dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM dochodzi do nasilenia ostrych objawów ze strony układu oddechowego, tj. kaszlu, duszności i rozwoju zaostrzeń POCHP oraz astmy – podkreślił dr Piotr Dąbrowiecki, ekspert kampanii.

Zgodnie z raportem Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency)  „Air Quality in Europe 2017”  z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu  w Polsce każdego roku umiera przedwcześnie około 46 tysięcy osób, a blisko 3 tysiące z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu w powietrzu.

PSG w ramach kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH przekaże wybranym 21 miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dane pomiarowe stężenia pyłów w atmosferze będą udostępnione na stronach urzędów gmin. Mieszkańcy Zakopanego mogli bezpłatnie zbadać płuca w specjalnym spirobusie obok Urzędu Miasta, a eksperci Polskiej Spółki Gazownictwa informowali, jak bezpłatnie można aktywować nieczynne przyłącze gazowe.

Partnerami kampanii PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH są: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Politechnika Warszawska.

PSG

Reklama
Reklama

Komentarze