Gaz
Problem ekologiczny Baltic Pipe w Danii rozwiązany
Problem środowiskowy budowy gazociągu Baltic Pipe w Danii został rozwiązany - powiedział w Polskim Radiu pełnomocnik rządu RP ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
„Baltic Pipe, czyli gazociąg, który połączy Polskę z norweskimi złożami gazowymi, jest na bardzo dobrej drodze do ukończenia w terminie, spodziewanym w przyszłym roku – w październiku przyszłego roku. Wszystkie elementy są obecnie w budowie” – powiedział Naimski.
Problemy środowiskowe na terytorium Danii związane z miejscami zamieszkania myszy i nietoperzy zostały już rozwiązane przez Energinet (Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności) oraz rząd i administrację duńską. W tym celu zawarto juz porozumienie - dodał. Według Naimskiego dodatkowo Energinet w Danii podejmie niezbędne działania związane ze środowiskiem.
"Więc tutaj nic nie jest zagrożone. Mogę dodać, że dwa z trzech statków pracują obecnie na Bałtyku, układając odcinek podmorski. Około 100 km Baltic Pipe zostało już ułożone na dnie Bałtyku z około 295 km łącznej długości, i można powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem” – podsumował przedstawiciel polskiego rządu.
Wcześniej Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności wycofała pozwolenie na budowę gazociągu Baltic Pipe. Według Izby Odwoławczej, pozwolenie duńskiej Agencji Ochrony Środowiska nie opisuje w wystarczającym stopniu środków podjętych w celu ochrony śpiochów, myszy leśnych i nietoperzy, które są chronione przez Załącznik do Czwartej Europejskiej Dyrektywy Siedliskowej, podczas budowy 210 km rurociągu przez Danię.
Karol Byzdra