Reklama

Gaz

Prezydent: wierzę, że w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa popłyną z Azerbejdżanu do Polski

Fot.: prezydent.pl
Fot.: prezydent.pl

Wierzę, że w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa naftowa będą płynęły także i do Polski z Azerbejdżanu czy też przez Azerbejdżan – mówił w piątek w Baku prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

Andrzej Duda rozpoczął w piątek przed południem oficjalną wizytę w stolicy Azerbejdżanu; najpierw rozmawiał "w cztery oczy" z azerskim przywódcą, następnie odbyły się rozmowy delegacji. Prezydentowi podczas wizyty towarzyszy m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Podpisane zostały porozumienia dotyczące współpracy resortów rolnictwa Polski i Azerbejdżanu oraz współpracy w sprawach nasiennictwa i fitosanitarnych. Podpisano też porozumienie międzyrządowe o wymianie i wzajemnej ochronie informacji niejawnych.

Po rozmowach obaj prezydenci wygłosili oświadczania dla mediów. Andrzej Duda wyraził nadzieję na rozwój współpracy na rzecz powołania do życia i rozbudowy klastra polskich firm w strefie wolnocłowej portu Baku-Ałat.

"Pan prezydent wspomniał, że Azerbejdżan i tutejsze porty stają się swoistym hubem. Mam nadzieję, że polskie firmy również w tej wymianie handlowej wezmą udział, że będą mogły mieć swoje siedziby na terenie portu Baku-Ałat; to niezwykle istotne dla budowania polskiej oferty w Azerbejdżanie" – powiedział prezydent Duda po spotkaniu z prezydentem Alijewem.

Podkreślił, że rozmowa dotyczyła też współpracy w zakresie energii, a także korytarza transportowego Południe-Zachód (Iran - Kaukaz - Ukraina - Polska) oraz trasy transkaspijskiej (Chiny - Kazachstan - Kaukaz - Ukraina - Polska).

"Wpisują się one w szeroki kontekst połączeń o charakterze gospodarczym i transportowym, o jakie zabiega dziś UE. My zabiegamy o to także jako członek Unii Europejskiej. Wierzę w to, że będziemy w stanie włączać się w te procesy i w przyszłości zarówno gaz, jak i ropa naftowa będą płynęły tymi nowymi rozwiązaniami transportowymi także i do Polski z Azerbejdżanu czy też przez Azerbejdżan w tej części, w której rozwijane są korytarze transportowe, które stanowią czy będą stanowiły element chińskiego projektu +Jednego Pasa, Jednego Szlaku+" – powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent poinformował, że tematem rozmowy z Ilhamem Alijewem była też sprawa konfliktu o Górski Karabach. Chodzi o trwający prawie 30 lat konflikt zbrojny między Armenią i Azerbejdżanem. Andrzej Duda zaznaczył, że Polska od lat "z wielką troską" przygląda się tej sprawie, ale teraz szczególnie, odkąd jesteśmy niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Chcę z całą mocą podkreślić, że Azerbejdżan zawsze może liczyć na polskie wsparcie w drodze do rozwiązania tego konfliktu poprzez respektowanie prawa międzynarodowego. Wierzymy, że to jest tak naprawdę jedyna droga do pokojowego rozwiązania tego problemu; liczymy, że tak się właśnie stanie" – powiedział polski prezydent. Dodał, że Polska przygląda się też "dialogowi, który toczy się pod auspicjami OBWE".

Polski prezydent wyraził także nadzieję na pomyślne zakończenie negocjacji umowy ramowej między Unią Europejską a Azerbejdżanem oraz na dalszą liberalizację reżimu wizowego UE dla obywateli tego kraju.

Andrzej Duda zaznaczył, że Polska liczy również na finalizację akcesji Azerbejdżanu do WTO, co – jak podkreślił – zwiększy atrakcyjność tego państwa dla polskiego biznesu i zdynamizuje dwustronną współpracę gospodarczą.

Ilham Alijew przypomniał, że w 2017 r. podczas jego wizyty w Warszawie została podpisana mapa drogowa dotycząca strategicznego partnerstwa i współpracy gospodarczej między Polską a Azerbejdżanem.

Podkreślił, że dokument ten "odzwierciedla naturę naszych wzajemnych relacji". "Rzeczywiście jesteśmy prawdziwymi partnerami strategicznymi; również nasze relacje polityczne są na najwyższym poziomie. Wizyty na najwyższym szczeblu wyraźnie to pokazują" - mówił azerski przywódca.

Według niego podczas piątkowych rozmów z polskim prezydentem "nie ujawniła się żadna rozbieżność opinii". Zaznaczył, że w szczególności dotyczyło to konieczności rozwoju potencjału współpracy gospodarczej i wymiany handlowej między naszymi krajami. Dodał, że "ciężka praca" powinna zostać wykonana także w sprawie zwiększenia wzajemnych inwestycji.

Przypomniał, że w 2017 r. w Polsce zainaugurowała działalność Izba Handlowa Azerbejdżanu. Zaznaczył, że jest to mały, ale bardzo ważny krok w kierunku intensyfikacji współpracy gospodarczej.

Polski prezydent wraz z Ilhamem Alijewem otworzyli też Polsko-Azerbejdżańskie Forum Biznesowe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama