• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Prezydenci Litwy i Węgier: Nord Stream II zagraża Europie

  • Widok na nabrzeże stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Zabi. Fot. Domena publiczna

8 grudnia w litewskim Szawle doszło do spotkania prezydent Litwy Dali Grybauskaitė i prezydenta Węgier Janosa Adera. Podczas rozmów, oprócz spraw związanych ze współpracą wojskową, poruszono również kwestie bezpieczeństwa energetycznego i gazociągu Nord Stream II.

„Nord Stream II stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego nie tylko dla Ukrainy, ale także całej Europy. Narusza on zasady unii energetycznej, zwiększa zależność UE od rosyjskiego gazu i prowadzi do zaprzestania tranzytu gazu przez Ukrainę”  - powiedziała prezydent Litwy.

Janos Ader poprał stanowisko Litwy. Portal Energetyka24 informował w październiku o wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto, który oskarżył KE o stosownie podwójnych standardów wobec rosyjskich projektów gazowych, i przypomniał o zablokowaniu projektu South Stream. Węgrzy oczekują takiego samego stanowiska Komisji Europejskiej wobec nowego „Północnego Potoku”.

Przypomnijmy, że Węgry i Litwa znalazły się  w gronie 7 państw członkowskich UE, które wystosowały list do KE w którym wyrażają swoje zaniepokojenie geopolitycznymi konsekwencjami ewentualnej realizacji projektu Nord Stream II. 

Zobacz także: KE potwierdza otrzymanie listu ws. Nord Stream II

Zobacz także: Saryusz-Wolski pyta Komisję Europejską o Nord Stream II

Komentarze