Prezes PSG dla E24: Sukcesywnie zmierzamy do gazyfikacji ponad 90% kraju

9 listopada 2021, 13:21

- W dobie dekarbonizacji całego kraju, połączenie do sieci gazowej jest praktycznie jedyną alternatywą dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Wybór należy wyłącznie do użytkownika, czy będzie chciał podłączyć się do infrastruktury, czy skorzysta z innych, alternatywnych źródeł energii. W ten sposób sukcesywnie zmierzamy do realizacji naszych obietnic, czyli gazyfikacji ponad 90 proc. naszego kraju – mówi prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski dla portalu E24.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Felek
środa, 10 listopada 2021, 12:14

Już to widzę jak wszystkim mieszkańcom wsi doprowadzą gaz do domów jednorodzinnych. Koszty ogromne i kompletnie zbędne oraz nieopłacalne dla kogokolwiek. Na wsiach ogrzewanie z powodzeniem w starszym budownictwie można realizować kotłami zgazowującymi drewno albo w postaci kawałkowej albo w kotłach automatycznych na pellet drzewny. Czyli biomasa. A w nowo budowanych domach najlepiej byłoby korzystać z małych pomp ciepła - smog z emisji niskiej zniknąłby bezpowrotnie. Niestety to są duże koszty obecnie bo wszystko z cenami wystrzeliło w kosmos. Lepiej byłoby więc te pieniądze z inwestycji w sieć gazowniczą - przeznaczyć na dotacje do wymiany stolarki okiennej, docieplenie przegród budowlanych (fundamenty, dachy, ściany, balkony) oraz na koniec wymiany źródła ogrzewania. Bo wtedy zapotrzebowanie się zmniejsza, ilość spalanego opału/energii również. Obecne dotacje dla większości pracujących właścicieli takich domostw, to raptem do 30% poniesionych kosztów inwestycji. Nie wspominając o cenach opału (ekogroszek i pellet dochodzą do kwot 1400-1600 złotych za tonę) prąd też drożeje i gaz podobnie. Nikt kosztów opału czy energii zużywanej na ogrzewanie nam nie dotuje i nie będzie tego robić.

MacGawer
środa, 10 listopada 2021, 21:32

W sedno. Zamiast inwestować w oszczędzanie oni wywalają kasę na gazyfikację. Od bardzo, bardzo dawna. Gdy wprowadzono odpisy od materiałów budowlanych instalacje gazowe miały przywilej: można było odpisać koszt x3. Później gdy odpisywano VAT od budowlanki przywileje dla gazu zostały, a specjalnym zapisem uniemożliwiono odpisanie tego podatku od kolektorów. Jak nie jest to wieloletnia krecia robota nastawiona na uzależnienie od gazu to co? A stan powietrza w Polsce popriawia się. Mamy końcówkę roku i tylko w dwu punktach pomiarowych przekroczono średnioroczną normę unijną dla PM10: Kraków Krasińskiego oraz Warszawa Niepodległości. Oba mierzą smog komunikacyjny. Przypadek?

kleks
wtorek, 9 listopada 2021, 23:39

mam ekogroszek, zero kopcenia, pełen automat za niecałe 8tyś zł. 5 klasa i zapas opału na dwa lata, a jak trzeba będzie to na 10 lat.

złośliwy
wtorek, 9 listopada 2021, 20:43

Jezeli gaz bedzie drożal tak jak zapowiadają, to zaden wybór, raczej wyrzucone pieniądze na budowę sieci.Ale kto bogatemu zabroni.

MacGawer
środa, 10 listopada 2021, 10:31

Dokładnie tak, wyrzucanie pieniędzy (dosłownie) w błoto. Kiedyś po informacji o premierze filmu "I kto to mówi 3" prezenter zapytał "I kto na to pójdzie?". Dokładnie to samo pytanie należy zadać w/s podłączenia do gazu. A panu prezesowi powiem, że dekarbonizacja nie oznacza odejscia od węgla ale brak emisji CO2. I teraz pytanie: podczas spalania gazu ziemnego czyli metanu CO2 powstaje czy nie? Gdy po 2050r UE wymusi na nas "zeroemisyjność" infrastruktura za grube miliardy będzie kupą bezużytecznego złomu.

Szwejk 85/87
czwartek, 18 listopada 2021, 14:28

Nie całkiem, w ramach remontu można będzie wymienić rury pod przesył wodoru wytwarzanego przy pomocy Energi atomowej ;)

Tweets Energetyka24