Reklama

Gaz

Prezes PGNiG dla E24: ws. pakistańskich aktywów trzymamy rękę na pulsie

Fot. Energetyka24.com
Fot. Energetyka24.com

- Na razie nie mamy żadnych sygnałów, że sytuacja w Afganistanie na funkcjonowanie naszych aktywów w Pakistanie – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski odpowiadając na pytanie portalu Energetyka24.com podczas konferencji.

Działalność PGNiG w Pakistanie sięga 1997 roku. „Od 2005 r PGNiG, jako operator z 70% udziałem we współpracy z PPL (30% udziałów), prowadzi działalność na koncesji Kirthar, na której odkryte  zostały 2 złoża, Rehman w 2009 i Rizq w 2015.W listopadzie 2015 r., w obecności pakistańskich władz rządowych odbyło się uroczyste otwarcie instalacji kopalni gazu ziemnego. Tym samym, jest to pierwsza kopalnia zbudowana przez PGNiG, poza granicami kraju. 5 stycznia 2017 roku PGNiG SA otrzymało koncesję wydobywczą na złoże Rehman, a dnia 18 marca 2019, kolejną na złoże Rizq wydane przez pakistański organ koncesyjny Directorate General of Petroleum Concessions (DGPC) z części dotychczasowej koncesji poszukiwawczej Kirhar, która została przyznana PGNiG w 2005 r. Na pozostałej części tej koncesji Spółka nadal prowadzi prace poszukiwawcze i widzi realne szanse na odkrycia tam kolejnych złóż gazu. Udziałowcami w obu koncesjach poszukiwawczej i wydobywczej są PGNiG (70%) oraz Pakistan Petroleum Limited (30%)” – czytamy na stronie PGNiG. 

Niedawno PGNiG rozszerzyło działalność w Pakistanie pozyskując 25% udziałów w koncesji Musakhel. Złoże znajduje się w północno-wschodniej części pakistańskiej prowincji Beludżystan. Polski koncern, na podstawie danych z już odkrytych w pobliżu złóż, szacuje że wydobywalne zasoby gazu ziemnego wynoszą tam ok. 16 mld m sześc.

Bardzo głośnym echem odbyło się niedawno wycofanie amerykańskich sił z sąsiadującego z Pakistanem Afganistanu oraz chaosu i zagrożenia wynikającego z przejmowania kraju przez Talibów.

Reklama
Reklama

Podczas konferencji wynikowej PGNiG pytanie o bezpieczeństwo pakistańskich aktywów polskiej spółki zadał redaktor Daniel Czyżewski z Energetyka24.com. „Na razie nie mamy żadnych sygnałów, że sytuacja w Afganistanie ma jakikolwiek wpływ na  funkcjonowanie naszych aktywów w Pakistanie. Mamy nadzieję, że nie będzie miała wpływu na sąsiedni Pakistan. Trzymamy rękę na pulsie” – odpowiedział prezes PGNiG Paweł Majewski.

Reklama

Komentarze

    Reklama