Reklama

Gaz

Prezes PGNiG: biometan pozwoli spółce utrzymać pozycję lidera rynku gazu

Fot. Lotos
Fot. Lotos

Biometan pozwoli spółce utrzymać pozycję lidera rynku gazu i jednocześnie idealnie wpisuje się w strategię klimatyczną UE - ocenia prezes PGNiG Paweł Majewski. Grupa zakłada, że w 2030 r. krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie.

Jak poinformowała grupa, zaangażowanie PGNiG w tworzenie rynku biometanu w Polsce będzie jednym z filarów zaktualizowanej strategii Grupy Kapitałowej PGNiG. Grupa zakłada, że w 2030 roku krajowa produkcja metanu z surowców organicznych może sięgnąć 4 mld m sześc. rocznie. 

„Warunkiem szybkiej i racjonalnej transformacji polskiej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej jest szerokie wykorzystanie gazu ziemnego. Wiemy jednak, że jest to paliwo przejściowe, dlatego stawiamy m.in. na biometan, który idealnie wpisuje się w strategię klimatyczną UE” – ocenił Paweł Majewski, prezes PGNiG omawiając raport „Energetyka odnawialna” (https://alebank.pl/oze-szansa-dla-inwestorow/) przygotowany przez redakcję miesięcznika „Bank” we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz PGNiG. 

Reklama
Reklama

Majewski podkreślił, że produkcja biometanu jest zgodna ze „Strategią redukcji emisji metanu”, którą Komisja Europejska przedstawiła 14 października. „Komisja wskazuje właśnie na biogaz i biometan jako jeden ze sposobów rozwiązywania problemu emisji metanu w sektorach rolnym i odpadowym” - zauważył.

Jego zdaniem dodatkowe zalety biometanu to zagospodarowanie odpadów rolnych, poprawa bezpieczeństwa energetycznego kraju poprzez stworzenie rozproszonej sieci zakładów produkujących paliwo gazowe, rozwój terenów wiejskich. 

Prezes PGNiG zaznaczył, że cel 4 mld m sześc. jest ambitny, ale realny i potrzebny spółce, która chce nadal rozwijać się na rynku gazu. „PGNiG to gaz – mamy w tej dziedzinie doświadczenie, kompetencje, infrastrukturę do przesyłu i magazynowania paliwa. Jeżeli chcemy nadal z tego korzystać, musimy stopniowo uzupełniać gaz ziemny paliwami alternatywnymi – najpierw biometanem, a w dalszej kolejności wodorem” - ocenił. 

W najbliższych latach PGNiG chce również włączyć do swojego segmentu Wytwarzanie produkcję energii z Odnawialnych Źródeł Energii. Celem Grupy jest posiadanie instalacji o mocy 900 MW, na co chce przeznaczyć 4 mld złotych. 

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest spółką giełdową zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. (PAP)

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama