Reklama

Gaz

Pomimo sankcji Iran wydobył prawie 270 mld m3 gazu

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Mimo sankcji nałożonych na Iran, krajowa produkcja gazu w 2019 roku wyniosła 267 mld m3. Zaraz po Stanach Zjednoczonych i Rosji, Iran plasuje się na trzecim miejscu co do wielkości producentów „błękitnego paliwa” na świecie. 

Jak podała amerykańska Energy Information Administration, sankcje nałożone przez USA na Iran wpłynęły na eksport energii, transakcje finansowe oraz import niektórych technologii. Nie były one jednak w stanie zahamować produkcji gazu ziemnego, która w ciągu ostatnich dwóch dekad stale rosła. 

Iran posiada jedne z największych na świecie udokumentowanych złóż gazu ziemnego. Warto zaznaczyć, że prawie całe „błękitne paliwo” wyprodukowane przez Iran w 2019 roku zostało skonsumowane na rynku krajowym.

Znaczna część wzrostu wydobycia wynika z zagospodarowania podmorskiego pola South Pars w Zatoce Perskiej, która jak dotąd ma za sobą 23 z 24 faz rozwojowych produkcji. Jednak nie wszystkie z nich osiągnęły pełną wydajność. Przy maksymalnej przepustowości wyłącznie złoże South Pars mogłoby wyprodukować blisko 270 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. 

Problemy Iranu wywołane sankcjami zaczęły pojawiać się w 2018 roku, gdy francuski koncern naftowo-gazowy Total przestał współuczestniczyć w wydobyciu gazu z South Pars. Wówczas chińska państwowa firma energetyczna CNPC gotowa była przejąć inwestycję po Francuzach, jednak wystraszona presją ze strony USA również ją zawiesiła.

W lutym były minister ds. ropy naftowej Bijan Zanganeh oznajmił, że produkcja gazu w Iranie osiągnęła rekordowy poziom powyżej 1 miliarda m sześc. dziennie, co jest kamieniem milowym osiągniętym trzy lata po nałożeniu przez Stany Zjednoczone najbardziej drakońskich sankcji. 

Koleje kary przestały już robić wrażenie na władzach Iranu. Według zapewnień urzędników administracji krajowej, całkowita produkcja gazu w 2041 r. może wynieść nawet 500 mld m sześc.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (2)

  1. Niuniu

    Problemem Iranu jest to, że amerykańskie sankcję uniemożliwjają praktycznie eksport gazu. Ciekawe jak by zresztą wyglądał światowy rynek gazu jak by Iran miał fabryki lng i mógł to lng eksportować np. do Azji. Waszyngton stracił by chyba trochę kasy. Nie ma to jak sankcje.

    1. Pulsar

      Pakistan i Chiny są największymi odbiorcami i mają sankcje USA tam gdzie USA ma Europę Środkową. Mają budować rurociąg także przez Afganistan o co prosili Chińczyków sami talibowie. W sumie z Chin mogą sprzedawać tam gaz gdziekolwiek, kwestia budowy infrastruktury. Ja bym na ich miejscu dogadał się z Azerski, tj aby sprzedawali ich gaz jako swój, wówczas irański gaz byłby w Europie. Gaz nie ma tabliczek znamionowych... Sankcje USA są śmieszne , jeśli Izrael może mieć broń nuklearną to Iran tez, i Polska też. To jedyna i najtańsza gwarancja niepodległości państw. Dotychczasowe mocarstwa się zblaznily patrz Ukraina z Kremem czy los Kadafiego po oddaniu Amerykanom uranu. Teraz czas na równość państw we wzajemnym odstraszaniu (demokrację nuklearną) tylko to może utrzymać pokój . Bo nie może być tak że np Rosja zastrasza wszystkich wokół bezkarnie.

    2. Xd

      Czemu wspomniałeś rosję toć ostatnimi czasy to usa i tzw kolektywny zachód zrobił bałagan na świecie przykładów podawać ravzej nie trzeba i nie przytaczaj ukrainy bo tam nawet ukraińscy eksperci rosjan nie widzieli a krym był rosyjski i będzie dalej

  2. Szept

    To chyba dobrze bo kryzys na świecie był by jeszcze większy.

Reklama