Gaz
Polska Spółka Gazownictwa stawia na kontakt online
Polska Spółka Gazownictwa stawia na kontakt online z Klientem poprzez Portal Przyłączeniowy oraz media społecznościowe – m.in. edukuje, a za pośrednictwem Wirtualnego Muzeum - promuje historię i tradycję gazownictwa.
Sytuacja epidemiologiczna i ograniczenia sanitarne związane z koronawirusem były katalizatorem do startu przygotowywanego wcześniej Portalu Przyłączeniowego PSG. To ułatwienie dla klientów, którzy teraz mogą złożyć wniosek online o przyłączenie do sieci gazowej Jednak to nie jedyna forma aktywizacji spółki w sieci.
19 marca, niedługo po tym jak rozpoczął się spowodowany przez COVID-19 lockdown, PSG uruchomiła internetowy kanał komunikacji z klientami – Portal Przyłączeniowy.
Za jego pośrednictwem, zainteresowani przyłączeniem do sieci mogą złożyć wniosek o możliwości przyłączenia do sieci gazowej oraz o zawarcie umowy o przyłączenie, sprawdzić bieżące informacje o etapach i postępie prac przyłączeniowych, a także pobrać dokumenty końcowe oraz faktury. O postępach użytkownicy są na bieżąco informowani darmowymi wiadomościami SMS oraz e-mailami.
Od uruchomienia portalu klienci złożyli już ponad 22 tys. wniosków o przyłączenie, co daje ich ok. 200 dziennie i stanowi ok. 30 proc. wszystkich takich wniosków wpływających do spółki.
Komunikacja zdalna cieszy się tak dużą popularnością wśród klientów spółki, że PSG planuje rozwijać zakres spraw, które można będzie załatwić online. W drugiej połowie br. wszystkie formalności związane z przyłączeniem do sieci gazowej będzie można dopełnić nie wychodząc z domu.
Większość spółek zajmujący się dostawą energii elektrycznej czy gazu podjęło podobne działania, gdy wizyta w biurach obsługi klienta stała się niemożliwa. Wraz z rozluźnieniem ograniczeń w maju powracały one stopniowo do tradycyjnych form kontaktu z klientem. Cześć tego kontaktu, tak jak w przypadku PSG, pozostanie w formie elektronicznej, dzięki czemu klienci będą mogli zaoszczędzić sporo czasu. Możliwe, że pozytywnie wpłynie ten fakt na efektywność działań na polu obsługi klienta.
Poza portalem PSG uaktywniła swoje kanały w mediach społecznościowych. Na Facebooku czy Instagramie można zapoznać się z ciekawostkami, materiałami edukacyjnymi, ułatwieniami dla obecnych i potencjalnych klientów oraz sprawdzić najnowsze pomysły spółki. Komunikacja poprzez social media nie jest niczym nowym, ale w dosyć specyficznej branży, jaką jest gazownictwo, która nie ma potrzeby bombardowania potencjalnych klientów promocjami i codziennym kontentem, nie była ona niezbędna od samego początku marketingu społecznościowego. Sam pomysł na edukowanie i przybliżanie użytkownikom działalności firmy, z których wielu może nawet nie wiedzieć, że jest w stanie ugotować obiad pośrednio dzięki PSG, jest godny pochwały.
Na tym aktywność w sieci się nie kończy. Wirtualne Muzeum Gazownictwa, (www.wmgaz.pl), projekt który ma za zadanie przybliżyć odbiorcy historię i tradycję polskiego gazownictwa, we wrześniu ubiegłego roku zostało stworzone przez spółkę wraz z Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Od lipca br. można korzystać także z jego wersji anglojęzycznej.
Projekt został wyróżniony w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii Digital media – Desktop - konkursie poświęconym komunikacji wizualnej, który ocenia najlepsze projekty z dziedziny grafiki użytkowej.
Polska Spółka Gazownictwa jest największym w Europie Operatorem Systemu Dystrybucyjnego Gazu. Każdego roku dostarcza mieszkańcom Polski niemal 12 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Do PSG należy 97 proc. krajowej sieci dystrybucyjnej, czyli ponad 190 tys. km gazociągów.