Reklama

Gaz

Podsumowanie dnia - 16 lipca 2018 r

Fot.: Orlen Upstream
Fot.: Orlen Upstream

Jak co dzień prezentujemy Wam wydarzenia dnia w energetycznej pigułce!

Orlen Upstream rozpoczął wiercenie otworu Bystrowice-OU1K w Podkarpackiem

Spółka ORLEN Upstream rozpoczęła prace wiertnicze w województwie podkarpackim. W ramach operacji zaplanowanych na obszarze projektowym Miocen, odwiercony zostanie otwór Bystrowice-OU1K. Jest to jeden z trzech projektów realizowanych w południowo-wschodniej Polsce.

Walc wiedeński na rosyjską nutę - austriacka prezydencja zagrożeniem dla polskiej chemii

Miesiące mijają, a los unijnych nawozów fosforanowych wciąż jest niejasny. Przepychanki, polityczne zagrywki i lobbing powodują, że decyzja w sprawie wprowadzenia limitów kadmu w nawozach fosforanowych została odsunięta na prezydencję Austrii w Radzie. Wszystko wskazuje na to, że taki obrót spraw jest niekorzystny dla polskiego sektora chemicznego.

Ropa tanieje wobec spekulacji o zwiększaniu podaży przez Arabię Saudyjską i USA

Wycena kontraktów na ropę naftową w USA i Londynie kontynuuje ubiegłotygodniowe spadki. W centrum uwagi rynku znajdują się spekulacje o możliwym zwiększeniu wolumenu sprzedaży ropy przez Arabię Saudyjską i wykorzystaniu rezerw ropy przez USA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,5 proc. jest do 70,6 USD. W ub. tygodniu WTI straciła 3,7 proc.

Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 0,5 proc. do 74,95 USD za baryłkę.

Ukrtransgaz i Gaz-System określiły popyt na gaz na granicy polsko-ukraińskiej 

W wyniku przeprowadzonej procedury zgłoszono zainteresowanie na dostawy 3,9 mld metrów sześciennych w kierunku Polska – Ukraina i 1,6 mld metrów sześciennych w przeciwnym kierunku, jak informuje Ukrtransgaz.

PGE: Na polskim rynku mocy jest miejsce dla węgla

"Rynek mocy to najtańszy sposób na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego dzięki utrzymaniu odpowiedniej liczby elektrowni gotowych do pracy w zamian za wynagrodzenie określone w wyniku aukcji. W praktyce rynek mocy pozwoli uniknąć black-outu" - informuje prezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej i szef PGE Henryk Baranowski w poniedziałkowym "DGP".

Orban rozmawiał z Putinem m.in. o inwestycjach energetycznych

O inwestycjach energetycznych i rozbudowie elektrowni atomowej w Paksu rozmawiali w niedzielę w Moskwie premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin – poinformował rzecznik Orbana Bertalan Havasi.

Rzecznik sprecyzował w węgierskiej telewizji M1, że podczas spotkania omówiono stan międzynarodowych inwestycji energetycznych oraz ich wpływ na Europę ze szczególnym uwzględnieniem gazociągu Turecki Potok, który - jak wskazał Havasi - jest bardzo ważny także dla Węgier.

Bogdanka notuje kolejne rekordy w Stefanowie

LW Bogdanka, najnowocześniejsza kopalnia węgla kamiennego w Polsce wchodząca w skład Grupy Enea, bije kolejne rekordy na polu Stefanów. W czerwcu 2018 roku należący do spółki oddział GRP-5 wydrążył 820 metrów bieżących chodnika nadścianowego, pobijając tym samym poprzedni miesięczny rekord ustanowiony w kwietniu 2005 roku, który wynosił 814 metrów.

Wartość ukraińskiego eksportu energii elektrycznej wzrosła o 17,8%. Główni odbiorcy: Węgry i Polska

W okresie od stycznia do czerwca 2018 roku wartość ukraińskiego eksportu energii elektrycznej wzrosła do 161 mln $, czyli o 17,8% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Głównymi odbiorcami ukraińskiej energii elektrycznej są Węgry, do których trafiło w pierwszym półroczu 2018 roku 1,9 tys. GWh oraz Polska, która zakupiła 723,3 GWh.

Ukraina ujawniła jaką propozycję dotyczącą tranzytu gazu przedstawi Gazpromowi

„Jedziemy z naszą główną propozycją – zastosować europejskie zasady do tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy” – powiedział Witrenko. „Będziemy nalegali, by Gazprom działał na Ukrainie w oparciu o te same zasady, w oparciu o które działa w Europie” – dodał.

Witrenko stwierdził, że ma na myśli przede wszystkim kwestie taryfy tranzytowej, rezerwowania mocy przesyłowych i wymiany danymi.

Niemiecka komisja ds. węgla ogłosi wyniki prac przed szczytem COP w Katowicach 

Grupy robocze, jak informuje portal oenergetice.cz, będą spotykały się raz na miesiąc za zamkniętymi drzwiami, włączając okres wakacyjny. Rezultaty prac komisji mają być znane tuż przed szczytem COP w Katowicach. Ich prezentacja nastąpić ma natomiast 11 grudnia, podczas ostatniego posiedzenia komisji.

Reklama
Reklama

Komentarze