Reklama

Gaz

Podjęto decyzje ws. alokacji kosztów Baltic Pipe

Fot. Energetyka24.com
Fot. Energetyka24.com

Urząd Regulacji Energetyki (URE) oraz jego duński odpowiednik Energitilsynet (DERA) podjęły skoordynowane decyzje w sprawie transgranicznej alokacji kosztów projektu Baltic Pipe.

Decyzja została wydana na postawie wspólnego wniosku w sprawie inwestycji, który został złożony przez GAZ-SYSTEM wraz z duńskim operatorem systemu przesyłowego, spółką Energinet w oparciu o art. 12 ust. 3 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 347/2013 z 17 kwietnia 2013 r. w sprawie wytycznych dotyczących transeuropejskiej infrastruktury energetycznej.

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, niezwłocznie po osiągnięciu odpowiedniego stopnia zaawansowania przez projekt, promotorzy projektu przedkładają wniosek w sprawie inwestycji wraz z propozycją transgranicznej alokacji kosztów do wszystkich krajowych urzędów regulacji energetyki w państwach członkowskich, w których projekt przynosi znaczące pozytywne skutki netto. W przypadku projektu Baltic Pipe, który generuje pozytywne skutki netto w obydwu krajach, w których ma być zlokalizowany, tj. w Polsce oraz w Danii, wniosek w sprawie inwestycji został złożony wspólnie przez GAZ-SYSTEM oraz Energinet odpowiednio do URE oraz DERA.

Decyzja Prezesa URE o transgranicznej alokacji kosztów została podjęta 12 marca 2018 r. W decyzji uwzględnione zostały koszty i korzyści związane z realizacją projektu Baltic Pipe w zainteresowanych państwach członkowskich o charakterze gospodarczym, społecznymi i środowiskowym, a także ewentualne potrzeby w zakresie wsparcia finansowego.

Uzyskanie decyzji o transgranicznej alokacji kosztów jest ważnym osiągnięciem w zakresie realizacji projektu Baltic Pipe, potwierdzającym jego dojrzałość oraz stopień zaawansowania.

kn/Gaz-System

Reklama

Komentarze

    Reklama