Reklama

Gaz

Pierwsza dostawa LNG do Tajwanu na bazie kontraktu z Cheniere

Fot.: Flickr.com
Fot.: Flickr.com

Tajwańska państwowa firma CPC Corp rozpoczęła w niedzielę odbieranie ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) od Cheniere Energy Inc w ramach 25-letniej umowy podpisanej z amerykańską firmą w 2018 roku i będzie odbierać około 30 dostaw rocznie.

CPC podało, że statek przewożący LNG, z zakładu LNG firmy Cheniere w Corpus Christi w Teksasie, przybył do terminala LNG w Taichung.

Zgodnie z umową, podpisaną na krótko przed wizytą prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w Stanach Zjednoczonych w sierpniu 2018 roku, wyspa będzie odbierać około 30 przesyłek rocznie do 2045 roku - dodała firma.

Reklama

Reklama

Rząd Tajwanu postrzegał tę umowę jako ważną część wysiłków Tajwanu w celu zmniejszenia niewielkiej nadwyżki handlowej ze Stanami Zjednoczonymi, która stała się źródłem napięć z Waszyngtonem - poinformowali wcześniej tajwańscy urzędnicy Reutera.

Stany Zjednoczone stały się głównym eksporterem LNG, głównie ze względu na rozbudowę terminalu Cheniere Sabine Pass w Luizjanie.

Tajwan próbuje zdywersyfikować swój miks energetyczny, a CPC oświadczył, że rosnący import LNG pomógłby w osiągnięciu tego celu. 

Cheniere dostarcza również LNG do terminala w Świnoujściu na podstawie 24-letniej umowy z PGNiG podpisanej w 2018 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama