PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu. Stąd będzie płynąć gaz przez Baltic Pipe

11 lutego 2020, 09:44
platforma gazowa1
Fot. Pixabay

PGNiG Upstream Norway zawarło umowę z Aker BP, w wyniku której pozyska udziały w złożu Alve Nord i zwiększy swój udział w eksploatowanym już złożu Gina Krog. 

Wydobywany z niego gaz, wraz z wolumenami wynikającymi z wcześniejszych akwizycji w latach 2017-2019, trafi do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe.

Umowa doskonale wpisuje się w strategię Grupy Kapitałowej PGNiG. Z jednej strony służy dywersyfikacji dostaw gazu i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju
w oparciu o własne zasoby. Z drugiej – zwiększenie naszego zaangażowania
w produkującym już złożu Gina Krog przełoży się na natychmiastowy wzrost wydobycia Spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co będzie mieć pozytywny wpływ
na EBITDA PGNiG
– powiedział Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA, wyłącznego właściciela PGNiG Upstream Norway.

W wyniku transakcji udziały PGNiG Upstream Norway w złożu Gina Krog zwiększą się o 3,3 pkt. proc. do 11,3 procent. W zamian PGNiG przekaże do Aker BP 5 proc.
w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek na koncesji PL838/838B, gdzie ma aktualnie 40 proc. udziałów jako operator, oraz zapłaci kontrahentowi 51 mln dolarów amerykańskich. W ramach tej samej umowy, Spółka kupi również 11,92 proc. udziałów w koncesji PL127C obejmującej nieeksploatowane jeszcze złoże gazowe Alve Nord. Strony uzgodniły, że płatność z tego tytułu – w wysokości 11 mln dolarów – będzie uzależniona od zagospodarowania złoża.

PGNiG Upstream Norway szacuje, że realizacja transakcji pozwoli zwiększyć przyszłe wydobycie gazu przez Spółkę o 100 mln m sześc. rocznie. Umowa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez norweską administrację naftową i organy korporacyjne obu spółek.

PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem złoża Gina Krog na koncesji PL029C
od 2014 roku. Produkcja ropy naftowej i gazu ze złoża ruszyła w połowie
2017 roku i w ubiegłym roku wyniosła 19,9 mln baryłek przeliczeniowych ropy naftowej (boe), z czego PGNiG przypadło 1,6 mln boe. Pozostałe do wydobycia zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego Gina Krog oceniane są na 172,5 mln boe.

Koncesja PL127C obejmująca Alve Nord znajduje się w rejonie złoża gazowo-ropnego Skarv, w którym PGNiG Upstream Norway posiada 11,92 proc. udziałów.

Po sfinalizowaniu transakcji z Aker BP, PGNiG Upstream Norway będzie posiadać udziały w 31 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Intensyfikacja akwizycji złóż w ciągu trzech ostatnich lat pozwoliła Spółce zwiększyć jej zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej z 80 mln do ok. 200 mln boe.

PGNiG Upstream Norway wydobywa już ropę naftową i gaz ziemny z 5 złóż. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na sześciu kolejnych złożach: Skogul, Ærfugl, Duva, Tommeliten Alpha, King Lear oraz Shrek. Produkcja na pierwszych dwóch zostanie uruchomiona już w pierwszym półroczu tego roku.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Szach mat w jednym ruchu.
wtorek, 11 lutego 2020, 13:08

Jak miło i błogo. Tak trzymać !

Niuniu
wtorek, 11 lutego 2020, 12:50

Tranzakcja pozwoli zwiększyć wydobycie o 100 milionów m3 gazu rocznie. Czy ktoś nie jeszcze nie rozumie tego przekrętu? Jak założenia się spełnią to będziemy mieli z koncesji w Norwegii 2-2,5 mld m3 gazu i to bardzo optymistycznie. A BP ma mieć wydajność 10 miliardów m3 gazu rocznie. Na resztę ponad to co mamy z koncesji nie ma szans chyba. że po horendalnych cenach. Obecnie cały norweski gaz kupuje na pniu Europa. A za chwilę holendrzy zamykają swe wydobycie a wydajność złóż norweskich spada. Gazu dla BP nie będzie chyba, że kupimy rosyjski z NS2 od niemców oczywiście z solidną marżą. Jak ktoś nie wierzy i myśli, że piszę bzdury to proszę popatrzeć jak spadają akcje PGING na giełdzie. One wręcz pikują w dół.

rob ercik
wtorek, 11 lutego 2020, 11:24

Same sukcesy, tylko dlaczego gaz drożeje zamiast tanieć?

Reklama
Tweets Energetyka24