Reklama

Gaz

PGNIG zwiększa produkcję gazu w Pakistanie

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

PGNiG zwiększyło do poziomu niemal 1 mln metrów sześciennych dziennie produkcję ze złóż w Pakistanie, jeszcze we wrześniu planowany jest kolejny odwiert - poinformowała spółka. Traktujemy Pakistan jako perspektywiczny rynek - podkreślił prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Polski koncern eksploatuje w Pakistanie dwa złoża - Rehman i Rizq, nowy odwiert eksploatacyjny planuje na tym pierwszym. Obecnie wydobycie na złożu Rehman prowadzone jest z pięciu odwiertów, na Rizq – z dwóch. Spółka posiada w koncesji Kirthar 70 proc. udziałów i jest jej operatorem. Pozostałe udziały należą do Pakistan Petroleum Limited, jednej z największych lokalnych firm naftowych. Z obu złóż wydobywa się dziennie blisko 1 mln m sześc. gazu, z czego na PGNiG przypada około 670 tys. m sześc. W przeliczeniu na gaz wysokometanowy dobowa produkcja wynosi 834,8 tys. m sześc., a udział PGNiG – 584,4 tys. m sześc. - poinformowała PAP spółka.

"Oprócz eksploatacji Rehman i Rizq widzimy realne szanse na kolejne projektów na koncesji Kirthar" – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak. Na obszarze koncesji Kirthar zaplanowano m.in. prace sejsmiczne 2D i 3D w celu wytypowania kolejnych złóż do eksploatacji.

PGNiG ocenia Pakistan jako kraj perspektywiczny pod względem rozwijania działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Spółka przypomniała, że w marcu podpisała porozumienie o współpracy z Mari Petroleum Company Limited, jedną z największych firm zajmujących się poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu w Pakistanie. Mari ma 17 proc. udziału w lokalnym rynku gazu, zarządza też największym złożem gazowym Pakistanu, leżącym w prowincji Sindh na południowym wschodzie kraju. W tej samej prowincji leży też koncesja Kirthar.

W 2017 r. PGNiG pozyskało z pakistańskich złóż 150 mln m sześc. gazu - po przeliczeniu surowca na gaz wysokometanowy i uwzględnieniu posiadanych udziałów w koncesji. Rok wcześniej wydobycie wyniosło 59 mln m sześc., a w 2015 – 52 mln m sześc. Przypadające na PGNiG zasoby w złożu Rehman wynoszą 6,96 mld m sześc. gazu zaazotowanego, a w złożu Rizq – 2,44 mld m sześc., również gazu zaazotowanego. Oddział spółki w Pakistanie zatrudnia około 70 osób, z czego większość stanowią miejscowi specjaliści. Firma współpracuje też z podwykonawcami z Polski i Pakistanu. Usługi wiertnicze świadczy tam zależna od PGNiG spółka Exalo Drilling.

PGNiG sprzedaje gaz wydobywany w Pakistanie na rynku lokalnym. Spółka wskazuje jednak, że miejscowy system taryf premiuje surowiec ze złóż niekonwencjonalnych. Na koncesji Kirthar wydobywa się tzw. tight gas, dla którego taryfa jest wyższa, a wydobycie bardziej opłacalne. Jak podkreślił dyrektor Oddziału Operatorskiego PGNiG w Pakistanie Andrzej Kaczorowski, polska firma jest aktywnym członkiem PEPPCA, organizacji zrzeszającej firmy poszukiwawczo-wydobywcze, a przez to ma możliwość udziału w kształtowaniu miejscowego prawa naftowego. O skuteczności działań spółki świadczy m.in. wprowadzenie z jej inspiracji tzw. Tight Gas Policy, która wprowadziła 40-proc. podwyżkę cen gazu pochodzącego ze złóż niekonwencjonalnych.

W 2017 r. zużycie gazu ziemnego w Pakistanie wyniosło ok. 40 mld m sześc., a wydobycie 34,7 mld m sześc. Miejscowe zasoby określa się na 400 mld m sześc. W ok. 200-milionowym Pakistanie mniej więcej połowa zużycia finalnego energii przypada na gaz. Jednak mimo licznych złóż i dużych zasobów, w kraju występują niedobory surowca, głównie z powodu niedostatków infrastruktury.

ML/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze