Reklama

Gaz

PGNiG z wystawą o Janie Kowalewskim - wybitnym polskim kryptologu

Fot.: PGNiG
Fot.: PGNiG

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2020 „Rokiem Jana Kowalewskiego”. Z działalnością i losami tego wybitnego kryptologa można zapoznać się na wystawie, która dziś zawisła na ogrodzeniu kompleksu PGNiG od ulicy Kasprzaka 25 w Warszawie.

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą. Była ona jednym z najważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo w wojnie oznaczało dla Polski uratowanie niepodległości. Ogromną rolę odegrał w tym Jan Kowalewski i prowadzona przez niego komórka wywiadowcza. Sekcja szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego stała się jedną z najlepszych agencji wywiadowczych na świecie.

- Jan Kowalewski - łódzki kryptolog i podpułkownik Wojska Polskiego - bez wątpienia jest bohaterem narodowym, który może być inspiracją dla współczesnego pokolenia. Dlatego razem z naszą Fundacją postanowiliśmy przygotować materiały edukacyjne poświęcone tej postaci. Jednym z celów działalności pozabiznesowej PGNiG jest upowszechnianie wiedzy o ważnych dla Polski i Polaków wydarzeniach historycznych i postaciach, które je tworzyły. Jan Kowalewski zasługuje na szczególne miejsce w dziejach naszego kraju – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Oprócz wystawy, z działalnością Jana Kowalewskiego można zapoznać się także na Fanpage'u Fundacji PGNiG Rozgrzewamy Polskie Serca, na którym w każdy czwartek pojawiać będą się nowe informacje. O tym niezwykłym człowieku opowiadamy również w filmie, który powstał z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. 

Wydarzeniem upamiętniającym Cud nad Wisłą będzie również rekonstrukcja bitwy. Widowisko, którego PGNiG jest Głównym Mecenasem, będzie połączeniem wydarzeń bitewnych, scen aktorskich, wystąpień muzycznych oraz projekcji filmów archiwalnych. Zapraszamy już 15 sierpnia na PGE Narodowy oraz na transmisję na żywo w TVP 1. Więcej informacji na stronie PGNiG. (PGNiG)

Reklama
Reklama

Komentarze