Reklama

Gaz

PGNiG testować będzie system do bilansowania energii elektrycznej

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przetestuje system, który ma pozwolić na bilansowanie w czasie rzeczywistym energii elektrycznej pochodzącej z rozproszonych instalacji wytwórczych – poinformowała w środę spółka w komunikacie.

System dla PGNiG zaprojektował rzeszowski startup TruBlu.

Rozwiązanie, które będzie testowane, ma za zadanie zbierać i przetwarzać na odległość dane pomiarowe z urządzeń pobierających energię elektryczną, a docelowo zdalnie zarządzać w czasie rzeczywistym rozproszoną infrastrukturą energetyczną wyposażoną w technologię przemysłowego internetu rzeczy (IoT).

Zastosowanie tej technologii, jak podkreśla spółka w komunikacie, umożliwi bilansowanie energii, czyli monitorowanie pomiarów i sygnalizowanie odchyleń od normy oraz stanów alarmowych, dzięki czemu możliwe będzie ograniczanie kosztów zakupu energii.

Dane będą przesyłane i zapisywane w technologii łańcucha bloków (blockchain), co zapewni systemowi bezpieczeństwo.

image

 

Jak podkreślił cytowany w komunikacie wiceprezes PGNiG ds. rozwoju Arkadiusz Sekściński, testowe wdrożenie systemu zaplanowane jest w ośmiu rozproszonych punktach poboru i wytwarzania energii elektrycznej PGNiG, gdzie zaplanowano instalację inteligentnych układów wykorzystujących technologię internetu rzeczy.

Sekściński dodał, że projekt wpisuje się we wprowadzony w 2020 roku w Grupie Kapitałowej PGNiG Program Poprawy Efektywności Energetycznej.

Rozwiązanie, które będzie testowane przez PGNiG, stworzył startup TruBlu z Rzeszowa. Jak podała spółka, to już czwarty projekt startupowy, który wybrany został do weryfikacji technologicznej i biznesowej przez PGNiG w ramach programu akceleracyjnego IDEA Global firmy HugeTECH, w którym firma uczestniczy.

Jak zaznaczył wiceprezes PGNiG, odbiorcą biznesowym zaprojektowanego rozwiązania jest oddział obrotu hurtowego PGNiG. Jednostka ta zajmuje się m.in. handlem gazem ziemnym, ropą naftową, energią elektryczną, uprawnieniami do emisji CO2 oraz prawami majątkowymi i odpowiada za bilansowanie energii.

Jak napisano w komunikacie, pilotaż ma umożliwić wypracowanie docelowego rozwiązania informatycznego i sprzętowego, spełniającego wymagania biznesowe PGNiG. Pierwsze wyniki pilotażu spodziewane są w maju 2021 roku.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze