Reklama

Gaz

PGNiG i PSG nie zwalniają tempa. Koronawirus nie zatrzymał rozwoju sieci gazowej [RELACJA]

Fot. Twitter.com/PGNiG
Fot. Twitter.com/PGNiG

Już 33 miliony Polaków mają dostęp do sieci gazowe. PGNiG wraz z Polską Spółką Gazownictwa konsekwentnie realizuje Program Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski zapoczątkowany w 2018 roku. - Możliwość korzystania z gazu to między innymi większa konkurencyjność polskich przedsiębiorców oraz szansa na eliminację problemu smogu i poprawę jakości życia mieszkańców naszego kraju – mówił podczas konferencji Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Za rozwój sieci dystrybucji gazu odpowiada Polska Spółka Gazownictwa (PSG). W październiku 2018 r. zainaugurowany został Program Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski, którego celem jest znaczne zwiększenie liczby gmin z dostępem do gazu. Niecałe półtora roku od rozpoczęcia realizacji programu, PSG uruchomiła usługę dystrybucji gazu w 126 gminach (stan na koniec I kw. 2020 r.), które wcześniej nie miały dostępu do błękitnego paliwa. Dzięki temu na terenie zgazyfikowanych gmin w Polsce mieszka dziś ponad 33 mln osób, a więc prawie 87 proc. populacji kraju.

"Możliwość korzystania z gazu to między innymi większa konkurencyjność polskich przedsiębiorców oraz szansa na eliminację problemu smogu i poprawę jakości życia mieszkańców naszego kraju. Jednocześnie gazyfikacja Polski to ważny element Strategii GK PGNiG, której celem jest wzrost wartości Grupy oraz zapewnienie rozwoju i bezpieczeństwa krajowego rynku gazu" – podkreślił Jerzy Kwieciński, szef PGNiG SA.

O przyszłych planach rozwoju sieci mówił podczas briefingu prasowego Ireneusz Krupa, p.o. prezesa PSG. "Docelowo w ramach Program Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski zamierzamy do 2022 roku uruchomić usługę dystrybucji gazu łącznie w 300 nowych gminach. Dodatkowo planujemy zrealizować 9 inwestycji związanych z likwidacją ograniczeń przesyłowych. Dzięki tym inwestycjom, a także dzięki stawianiu nowych stacji regazyfikacji LNG, będziemy w stanie likwidować kolejne białe plany na mapie polskiego gazownictwa" – podkreślił.

Dodał, że mimo trudności spowodowanych wybuchem epidemii koronawirusa spółka nie wstrzymuje żadnych projektów. Duże wsparcie finansowe idzie ze środków unijnych, o czym mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda.

"Technologie oparte na gazie ziemnym stanowią pomost między tradycyjnymi technologiami węglowymi a technologiami opartymi całkowicie na odnawialnych źródłach energii. Polska Spółka Gazownictwa, która realizuje program gazyfikacji Polski, jest największym beneficjentem środków unijnych w segmencie dystrybucji gazu. Spółka w obecnej perspektywie finansowej uzyskała ponad 257 mln zł wsparcia z Programu Infrastruktura i Środowisko na realizacje 10 inwestycji o wartości całkowitej niemal 653 mln zł – stwierdził polityk. 

Dodał także zalety surowca, które związane są jego stałością. "Gaz jest paliwem czystym, pozwala ograniczyć emisje nawet o 60%, ogranicza nie tylko emisje CO2, ale również emisję cieplną. To jest paliwo przyszłościowe oraz zrównoważone. W odróżnieniu od wszystkich źródeł ekologicznych gaz jest takim paliwem, który pozwala na zrównoważone wykorzystanie oraz zapewnia gwarancję stałego dopływu, płynności" – stwierdził.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w swojej wypowiedzi podkreślił, że rozwój sieci gazowniczej w Polsce całkowicie wpisuje się w Europejski Zielony Ład, unijny plan mający na celu eliminację emisji gazów cieplarnianych.

Reklama

Komentarze

    Reklama