Reklama

Gaz

PGNiG i ERU dostarczą gaz na Ukrainę

 Fot.: PGNIG
Fot.: PGNIG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z ukraińskim partnerem Energy Resources of Ukraine – dostarczą 200 mln m sześc. gazu Ukrtransgazowi - operatorowi sieci przesyłowych i magazynów na Ukrainie - poinformowało w środę PGNiG.

Gaz ma być przeznaczony na potrzeby własne Uktransgazu, dostawy mają być realizowane od października 2018 do 1 maja 2019 r. O wyborze kontrahenta zadecydowała najkorzystniejsza oferta cenowa - podkreśliła polska spółka w komunikacie.

"ERU nieustannie umacnia i rozwija swoją czołową pozycję na ukraińskim rynku gazu. Spośród prywatnych firm ERU utrzymywała w 2017 r. największe ilości gazu w ukraińskich magazynach. Powtórzenie tego wyniku w 2018 r. pozwala naszej firmie odnosić sukcesy na bardzo konkurencyjnym rynku krajowym" – powiedział cytowany w komunikacie prezes ERU Trading Jaroslav Mudryj. Jak dodał, strategiczna współpraca z PGNiG, którego portfel obejmuje gaz LNG, w połączeniu z ubezpieczeniem ryzyka politycznego tworzy stabilną podstawę dla rozwoju i wdrażania nowych ambitnych projektów w ukraińskim sektorze energetycznym.

W ocenie wiceprezesa PGNiG ds. handlowych Macieja Woźniaka, kolejny kontrakt to wynik bardzo dobrej współpracy PGNiG i ERU oraz tego, że zaoferowane przez PGNiG ukraińskiemu partnerowi warunki są rynkowe i bardzo konkurencyjne. "Od 2016 roku konsekwentnie budujemy naszą markę na ukraińskim rynku energetycznym. PGNiG jako lider rynku gazu w Polsce posiada zasoby i doświadczenie, dzięki którym jest stabilnym i wiarygodnym dostawcą gazu. Już dziś oferujemy naszym klientom gaz z różnych źródeł i kierunków, w tym LNG pochodzący z Kataru, USA czy Norwegii, gaz z rynków europejskich i gaz wydobywany przez PGNiG w Polsce" - podkreślił Woźniak. Wyraził jednocześnie przekonanie, że rola PGNiG jako bezpiecznego i konkurencyjnego dostawcy w regionie istotnie wzrośnie po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe.

Od sierpnia 2016 do końca czerwca 2018 r. PGNiG wyeksportowało na Ukrainę ponad 1,3 mld m sześc. gazu ziemnego.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama