Reklama

Gaz

Nowy gazociąg miał zmniejszyć zależność od Putina, ale ekolodzy protestują

Autor. summonedbyfells / Flickr / ilustracyjne

Ogłoszona w czwartek przez władze Hiszpanii, Francji i Portugalii budowa podwodnego gazociągu BarMar jest planowana w akwenie Morza Śródziemnego o dużych walorach ekologicznych i częściowo znajdującym się pod ochroną - powiadomiły w poniedziałek hiszpańskie media.

Reklama

Jak napisał dziennik "La Razon", część obszaru morskiego, na którym budowany będzie gazociąg łączący Barcelonę z Marsylią, powstanie na terenie chronionym prawem.

Reklama

"Wody te mają dużą wartość ekologiczną i stanowią korytarz migracyjny dla waleni, kluczowy dla ich przetrwania w zachodniej części Morza Śródziemnego" - poinformowała madrycka gazeta, podkreślając, że również na planowanym miejscu inwestycji przy południowych brzegach Francji znajduje się chroniony prawem obszar Parku Przyrody Morskiej Zatoki Lwiej.

Z kolei hiszpański portal Energias Renovables odnotował głosy protestu ze strony organizacji ekologicznych, które domagają się odstąpienia od planu budowy gazociągu BarMar. Wśród tych podmiotów jest m.in. Greenpeace.

Reklama

Czytaj też

Portal przypomniał, że w sobotę kilka organizacji ekologicznych ogłosiło rozpoczęcie kampanii "służącej sparaliżowaniu prac" przy budowie magistrali gazowej z Barcelony do Marsylii.

Nowe połączenie gazowe, którego powstanie uzgodnili czwartek w Brukseli premierzy Hiszpanii i Portugalii oraz prezydent Francji, pobiegnie przez Morze Śródziemne, czyli inną trasą, niż wcześniej planowany interkonektor MidCat w Pirenejach.

Nową magistralą, której budowa, według rządu Hiszpanii, mogłaby potrwać do 7 lat, docelowo popłynie również zielony wodór.

W czwartek rząd Hiszpanii ogłosił, że nowy gazociąg łączący tej kraj z Francją będzie linią podmorską - "najszybszym i najbardziej wydajnym połączeniem Półwyspu Iberyjskiego z Europą Środkową".

Władze Hiszpanii sprecyzowały, że dzięki linii biegnącej pomiędzy hiszpańską Zamorą a portugalską miejscowością Celorico da Beira docelowo do nowego gazociągu przyłączona zostanie również Portugalia.

Reklama

Komentarze

    Reklama