• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Nord Stream 2 wśród tematów rozmów wicepremiera Sasina i niemieckiego wicekanclerza

Fot. Fot. MAP

Współpraca gospodarcza i unijna polityka klimatyczna to główne tematy piątkowego spotkania wicepremiera Jacka Sasina z wicekanclerzem Niemiec, ministrem gospodarki i ochrony klimatu Robertem Habeckiem.

-Odbyliśmy bardzo dobrą rozmowę, która koncentrowała się na zagadnieniach transformacji energetycznej – powiedział po spotkaniu wicepremier Jacek Sasin.

Szef MAP przedstawił polską perspektywę podkreślając, jak wielkim wyzwaniem dla naszego kraju jest ten proces oraz z jakimi kosztami się wiąże. Wspomniał również  o podpisanej umowie społecznej dotyczącej wygaszania górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2049 roku. Poruszył również kwestię systemu ETS.

Czytaj też

-Przedstawiłem Panu kanclerzowi stanowisko w tej sprawie, a przede wszystkim konieczność reformy tego systemu – powiedział minister aktywów państwowych. - Mamy do czynienia dzisiaj z sytuacją, która jest groźna - bardzo dużych wahań cen certyfikatów emisji CO2. Potrzebne są działania, które doprowadzą do tego, że ścieżka cenowa stanie się przewidywalna – dodał.

Ważną częścią rozmowy był temat gazociągu Nord Stream2.

-To jest inwestycja, która budzi w Polsce niezmiennie duży niepokój. W naszym odczuciu zagraża bezpieczeństwu nie tylko Polski, ale i Europy. Z satysfakcją odnotowałem stanowisko Pana kanclerza, który podziela pogląd, że ta inwestycja nie może być rozpatrywana tylko w aspektach ekonomicznych, ale musi być brana pod uwagę kwestia polityczna i bezpieczeństwa energetycznego – mówił wicepremier Jacek Sasin.

To trzecia oficjalna wizyta zagraniczna niemieckiego wicekanclerza. Wcześniej odwiedził Brukselę i Paryż. (MAP)

Komentarze