Nieoficjalnie: Niemcy złożyły apelację ws. gazociągu OPAL

24 listopada 2019, 22:41
Zrzut ekranu 2019-11-24 o 21.54.50
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Według nieoficjalnych doniesień medialnych, niemiecki rząd federalny złożył apelację do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. gazociągu OPAL. Orzeczenie to ma kluczowe znaczenie dla projektu Nord Stream 2.

Jak donosi portal MontelNews, powołując się na informacje potwierdzone przez niemieckie ministerstwo gospodarki, rząd federalny Niemiec złożył w czwartek apelację do decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. gazociągu OPAL.

TSUE 10 września wydał wyrok unieważniający decyzję Komisji Europejskiej z 2016 roku, zgodnie z którą gazociąg OPAL mógł być wykorzystywany faktycznie w całości przez Gazprom. W związku z tym, w trybie natychmiastowym, przepływ gazu OPAL-em musiał zostać zredukowany o 12,8 mld m sześc. rocznie.

Długofalową konsekwencją jest wykrystalizowanie zasad dotyczących stosowania reguły TPA (Third-party Access) oraz solidarności energetycznej. Krótko mówiąc, operator gazociągu musi zapewnić dostęp do swojej infrastruktury trzecim podmiotom, a wykorzystanie danego gazociągu nie może być w ponad 50% zagwarantowane wyłącznie dla Gazpromu – w tym konkretnym przypadku. TSUE jasno zasygnalizował, że tego rodzaju gazociągi nie mogą uzyskać wyłączenia spod zasad obowiązujących w UE. Prawo unijne obowiązuje wszystkich - również Gazprom.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Energetyka24, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (to m.in. Polska złożyła w 2016 roku skargę na decyzję KE, której dotyczy wyrok) nie zostało jeszcze poinformowane o złożeniu apelacji.

J. Wiech, M. Zaniewicz

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Szach mat w jednym ruchu.
poniedziałek, 25 listopada 2019, 08:08

Jak pokazuje historia nihil novi! Zawsze im było po drodze.

Kiks
poniedziałek, 25 listopada 2019, 01:28

Niemcy grabią sobie. W głównej mierze to oni rozwalają UE.

Tweets Energetyka24