Reklama

Gaz

Niemieccy politycy chcą uruchomienia Nord Stream 2

Fot. www.nord-stream2.com

Burmistrzowie siedmiu miejscowości z wyspy Rugia wystosowali apel o uruchomienie rurociągu Nord Stream 2 - podaje Deutsche Presse-Agentur.

Lokalni politycy we wspólnym liście do władz landowych i federalnych zaproponowali wykorzystanie kontrowersyjnej magistrali, żeby zapełnić lukę po niezwykle „pechowym” gazociągu Nord Stream 1. Obecnie z powodów „technicznych” Rosjanie wykorzystują zaledwie 20% jego przepustowości.

Frank Kracht, burmistrz Sassnitz, uważa, że jeśli zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego za pomocą Nord Stream 1 nie jest możliwe z powodu trudności technicznych, to należy znaleźć inne sposoby. I zupełnie przypadkiem zablokowany jakiś czas temu projekt mógłby być jedną z możliwości.

Czytaj też

Autorzy listu „zdecydowanie potępiają” wojnę na Ukrainie, ale uważają równocześnie, że trzeba mieć na uwadze także szkody społeczne i gospodarcze, jakie może wywołać odejście od rosyjskiego gazu. Obawiają się m.in. wzrostu „kosztów utrzymania”.

„Jesteśmy zdania, że droga obrana przez rząd federalny, by rozstać się z rosyjskimi źródłami energii, nie jest właściwa” - czytamy w liście.

Warto mieć tutaj na uwadze, że w ostatnim czasie także Rosjanie wracają coraz częściej do kwestii Nord Stream 2, jako potencjalnego rozwiązania problemów z Nord Stream 1. Ograniczając dostawy gazu równocześnie próbują wpłynąć na zmianę nastrojów, wbić klin między członków UE i przy okazji „odblokować” Nord Stream 2.

Komentarze