Reklama

Gaz

MFW: Europa raczej przetrwa nadchodzącą zimę, ale przyszły rok będzie trudny

Autor. Javier Ignacio Acuña Ditzel / Flickr

Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego wskazuje, że przyszły rok może być kolejnym, w którym Europa będzie zmagać się z rekordowymi cenami energii.

Reklama

Bazowa prognoza MFW zakłada, że Europa dysponuje obecnie wystarczającymi zapasami gazu, aby przetrwać zimę. Kłopoty mogą się pojawić, jeśli będziemy mieli do czynienia z ekstremalnie niskimi temperaturami, a dostawy gazu od putinowskiego reżimu zostaną całkowicie wstrzymane.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W tym scenariuszu konieczne może okazać się zmniejszenie zużycia gazu o ok. 6%, co zdaniem ekspertów MFW może kosztować najbardziej narażone kraje na straty sięgające 3% PKB.

MFW uważa, że na wiosnę przyszłego roku, kiedy rozpocznie się proces uzupełniania magazynów po zimie, znowu możemy doświadczyć absurdalnie wysokich notowań „błękitnego paliwa”. Spowodowanych oczywiście równoczesnym wzrostem popytu i spadkiem podaży.

Fundusz przypomina, że stan do połowy września br. jest taki, że dostawy rosyjskiego gazu zostały zmniejszone o ok. 80% r/r. Surowiec przestał płynąć m.in. do takich krajów jak Polska czy Niemcy.

Reklama

Komentarze

    Reklama