Reklama

Gaz

Merkel jedzie do USA. Możliwe porozumienie ws. Nord Stream 2 z Bidenem [KOMENTARZ]

Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr
Fot. EU2017EE Estonian Presidency / Flickr

Podczas czwartkowego spotkania z prezydentem USA kanclerz Angela Merkel może zawrzeć porozumienie w sprawie Nord Stream 2 - informują niemieckie media.

Jak twierdzi Handelsblatt, celem spotkania kanclerz Merkel i prezydenta Bidena jest niemiecko-amerykańskie porozumienie w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Ma ono zminimalizować geopolityczne skutki działania tego gazociągu.

Niemiecki dziennik zwraca uwagę, że w poniedziałek 12 lipca Angela Merkel przyjmuje u siebie ukraińskiego prezydenta Wołodomyra Zełeńskiego. Ukraina to kraj, który poniesie największe konsekwencje z tytułu uruchomienia Nord Stream 2. Chodzi m. in. o straty finansowe z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu. Jednakże to nie gospodarcze aspekty wywołują największe zaniepokojenie. Niektórzy eksperci wskazują bowiem, że podbałtycki gazociąg może otworzyć drogę do dalszej rosyjskiej agresji wobec ukraińskiego państwa.

Handelsblatt zwraca uwagę, że trwające od tygodni negocjacje amerykańsko-niemieckie mogą zaowocować porozumieniem w sprawie Nord Stream 2 zawartym i ogłoszonym podczas wizyty niemieckiej kanclerz w Białym Domu. Dziennik zaznacza, że amerykańskie władze pozytywnie odniosły się do propozycji składanych przez niemieckich wysłanników w kwestii możliwych rozwiązań służących zabezpieczeniu Europy po uruchomieniu Nord Stream 2.

Intensywne rozmowy między Niemcami a Amerykanami trwają faktycznie już od początku czerwca. Do Stanów Zjednoczonych udali się wtedy bliscy doradcy Merkel: Jan Hecker oraz Lars-Hendrik Roeller. Wyjazd niemieckich przedstawicieli nastąpił po tym, jak administracja prezydenta Bidena zrezygnowała z nakładania sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, która odpowiada za budowę gazociągu. USA tłumaczyły taką decyzję „interesem narodowym”.

image

 Reklama

Handelsblatt cytuje w swoim materiale prezesa Nord Stream 2 AG, Matthiasa Warninga, który mówi, że 98% gazociągu Nord Stream 2 zostało ukończone, a sama budowa potrwa do sierpnia. Połączenie ma działać już w 2021 roku. Warnig dodaje jednak, że wciąż istnieje ryzyko amerykańskich sankcji i zatrzymania projektu na ostatnich metrach.

Najprawdopodobniej właśnie ten aspekt ma zostać uregulowany na spotkaniu Merkel z Bidenem.

Komentarze