Reklama

Gaz

MAE: W ubiegłym roku Gazprom wydobył mniej gazu niż mógł. Dlaczego?

Fot. www.gazprom.com / ilustracyjne
Fot. www.gazprom.com / ilustracyjne

Eksperci Międzynarodowej Agencji Energetycznej szacują, że w minionym roku Gazprom „wyprodukował” ponad 30 mld m3 gazu ziemnego mniej, niż teoretycznie mógłby. To bardzo ciekawe, kiedy przypomnimy sobie, z jakimi niedoborami surowca od tygodni zmaga się nie tylko Europa.

Reklama

Gazprom w ubiegłym roku wydobył 514,8 mld m3 gazu, czyli o 62,2 mld m3 więcej niż w pandemicznym roku 2021. Co ciekawe, MAE uważa, że zdolności produkcyjne spółki były w ub. r. wyższe o 35 mld m3. Raportowany wynik oznacza wzrost r/r o 13,7%. Pierwotny plan zakładał wydobycie na poziomie 496,9 mld m3.

Reklama

Czytaj też

Reklama

MAE zwraca uwagę, że od początku ostatniej dekady na całym świecie obserwuje się stały spadek inwestycji w poszukiwanie i wydobycie gazu. „Niskie inwestycje mogą stanowić problem dla wzrostu wydajności w perspektywie średnioterminowej” - piszą analitycy.

W tym kontekście warto przypomnieć, że 12 stycznia szef MAE oskarżył Rosję o zaostrzenie kryzysu na europejskim rynku gazu. Powiedział, że Rosja mogłaby zwiększyć miesięczne dostawy o co najmniej 1/3, w porównaniu z obecnymi wielkościami.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Szept

    Cóż za zaskoczenie że MEA organizacja zrzeszająca USA, Kanade, Australie, Japonie, Turcję i kraje Europy Zach i Środkowej wydaliła z siebie jakże genialny komunikat że co prawda w roku 2021 Gazprom wyprodukował gazu więcej to jednak mniej. No i jakież zaskoczenie że ta organizacja oskarża Rosję. I znowu świat jest prosty i czytelny, a każdy czytelnik wie co ma myśleć.

Reklama