Reklama

Gaz

MAE przewiduje załamanie eksportu rosyjskiego gazu do Europy

Fot. www.europolgaz.com.pl

Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, że do roku 2025 dostawy rosyjskiego gazu rurociągowego do Europy spadną o ponad połowę. Dla uzależnionej od surowców gospodarki reżimu byłby to poważny problem.

Reklama

Z kwartalnego raportu MAE wynika, że w perspektywie roku 2025 należy spodziewać się załamania eksportu rosyjskiego gazu do Europy. Obniżka ma wynieść ponad 55% w stosunku do poziomu z 2021 roku.

Reklama

Realizacja tego scenariusza będzie oznaczać, że Rosjanie zaspokoją zaledwie 20% zapotrzebowania na gaz w Unii Europejskiej - w stosunku do ok. 40% w 2021 roku.

Czytaj też

Analitycy MAE opierają swoje prognozy na kilku fundamentach. Jednym z nich jest stopniowe wygasanie długoterminowych kontraktów Gazpromu, których przedłużenie w części przypadków należy uznać za bardzo mało prawdopodobne. MAE zakłada również, że spadać będzie wykorzystanie gazociągu Jamał-Europa ze względu na kontrsankcje oraz zawirowania właścicielskie dotyczące spółki Gazprom Germania.

Reklama

Warto mieć również na uwadze, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę wiele krajów zintensyfikowało wysiłki na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. W naturalny sposób oznacza to stopniową rezygnację z usług niepewnego, agresywnego i zupełnie niewiarygodnego dostawcy ze Wschodu.

W 2021 roku państwa zrzeszone w Unii Europejskiej sprowadziły łącznie 155 mld m3 gazu z Rosji. Przełożyło się to na 45% całkowitego importu.

Reklama

Komentarze

    Reklama