Gaz
LPG po polsku. Jak popularny autogaz radzi sobie nad Wisłą?
Czy LPG to dla Polaków wciąż atrakcyjne paliwo? Jak wykazuje najnowszy raport Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) najwyraźniej tak – co roku bowiem sięgają po nie dziesiątki tysięcy polskich kierowców.
W Polsce najwięcej LPG zużywa segment transportowy. Jak twierdzą eksperci POGP, aż 76% wolumenu tego surowca jest nad Wisłą wykorzystywane właśnie do zasilania samochodów. W 2018 roku na 7432 polskich stacjach tankowania sprzedano prawie 1,9 mln ton tego paliwa.
Rodzima produkcja pokrywa jedynie 20% polskiego zapotrzebowania na LPG. Pozostała część pochodzi z importu – przede wszystkim z Rosji, Litwy i Białorusi.
Po polskich drogach jeździ obecnie ok. 3,1 mln samochodów napędzanych autogazem. Liczba ta stanowiła 13,8% ogółu samochodów osobowych. Oznacza to, że co ósmy Polak miał w swym pojeździe instalacje LPG. Najwięcej takich aut zarejestrowanych było w województwie mazowieckim, a najmniej – w opolskim.
Samochodów wyposażonych w takie instalacje stale przybywa. Jak donoszą analitycy POPG, w 2018 roku w Polsce układy na autogaz zainstalowano w 63 tysiącach pojazdów. Z kolei od roku 2015 na polskich drogach pojawiło się 221 tysięcy aut zasilanych tym paliwem.
Zainteresowanie Polaków autogazem wynika z istotnych walorów ekonomicznych. W ubiegłym roku autogaz był tańszy od benzyny EU 95 średnio o 2,54 zł. Oznacza to, że kierowca auta wyposażonego w układ LPG oszczędzał na każdym tankowaniu ok. 80 zł. Dzięki temu, koszty inwestycji w instalację autogazu zwracały się nawet po 9 miesiącach. Takie korzyści odnoszono nawet pomimo pewnego skoku cen LPG, odnotowanego w 2018 roku.
Wszystkie te okoliczności sprawiły, że polscy kierowcy należą do czołówki konsumentów LPG na świecie. Spalając 1,9 mln ton autogazu rocznie, Polacy plasują się na 4. miejscu w światowym rankingu zużycia tego paliwa. Wyprzedzają ich tylko Rosjanie, Turcy i Południowi Koreańczycy.
Istotne walory ekonomiczne sprawiają, że Polacy są jedynymi z największych konsumentów autogazu na świecie. Paliwo to na stałe rozgościło się na polskim rynku motoryzacyjnym.
jw/BRC Polska