Reklama

Gaz

LPG po polsku. Jak popularny autogaz radzi sobie nad Wisłą?

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Czy LPG to dla Polaków wciąż atrakcyjne paliwo? Jak wykazuje najnowszy raport Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) najwyraźniej tak – co roku bowiem sięgają po nie dziesiątki tysięcy polskich kierowców.

W Polsce najwięcej LPG zużywa segment transportowy. Jak twierdzą eksperci POGP, aż 76% wolumenu tego surowca jest nad Wisłą wykorzystywane właśnie do zasilania samochodów. W 2018 roku na 7432 polskich stacjach tankowania sprzedano prawie 1,9 mln ton tego paliwa.

Rodzima produkcja pokrywa jedynie 20% polskiego zapotrzebowania na LPG. Pozostała część pochodzi z importu – przede wszystkim z Rosji, Litwy i Białorusi.

image

 

Po polskich drogach jeździ obecnie ok. 3,1 mln samochodów napędzanych autogazem. Liczba ta stanowiła 13,8% ogółu samochodów osobowych. Oznacza to, że co ósmy Polak miał w swym pojeździe instalacje LPG. Najwięcej takich aut zarejestrowanych było w województwie mazowieckim, a najmniej – w opolskim.

Samochodów wyposażonych w takie instalacje stale przybywa. Jak donoszą analitycy POPG, w 2018 roku w Polsce układy na autogaz zainstalowano w 63 tysiącach pojazdów. Z kolei od roku 2015 na polskich drogach pojawiło się 221 tysięcy aut zasilanych tym paliwem.

Zainteresowanie Polaków autogazem wynika z istotnych walorów ekonomicznych. W ubiegłym roku autogaz był tańszy od benzyny EU 95 średnio o 2,54 zł. Oznacza to, że kierowca auta wyposażonego w układ LPG oszczędzał na każdym tankowaniu ok. 80 zł. Dzięki temu, koszty inwestycji w instalację autogazu zwracały się nawet po 9 miesiącach. Takie korzyści odnoszono nawet pomimo pewnego skoku cen LPG, odnotowanego w 2018 roku.

Wszystkie te okoliczności sprawiły, że polscy kierowcy należą do czołówki konsumentów LPG na świecie. Spalając 1,9 mln ton autogazu rocznie, Polacy plasują się na 4. miejscu w światowym rankingu zużycia tego paliwa. Wyprzedzają ich tylko Rosjanie, Turcy i Południowi Koreańczycy.

Istotne walory ekonomiczne sprawiają, że Polacy są jedynymi z największych konsumentów autogazu na świecie. Paliwo to na stałe rozgościło się na polskim rynku motoryzacyjnym.

jw/BRC Polska

Komentarze