Reklama

Gaz

Litwini oczekują na uruchomienie GIPL - chcą sprzedawać gaz do Polski

Fot. www.kn.lt
Fot. www.kn.lt

Agencja Reutera informuje, że Litwini z niecierpliwością oczekują na moment, w którym do użytku oddany zostanie gazociąg GIPL - umożliwiający reeksport LNG sprowadzanego do terminalu w Kłajpedzie.

GIPL to interkonektor, który połączy Polskę i Litwę. Jego budowa ma zostać ukończona do końca roku. Dzięki gazociągowi takie kraje jak Finlandia, Estonia i Łotwa uzyskają „dostęp do skroplonego gazu ziemnego z Europy kontynentalnej” - wskazuje Reuters.

Arunas Molis, reprezentujący Klaipėdos Nafta, uważa, że uruchomienie połączenia otworzy na „litewskie” LNG rynki m.in. w Polsce i Ukrainie. Wprawdzie nikt nie zarezerwował jeszcze przepustowości litewskiego FSRU pod kątem realizacji dostaw z wykorzystaniem GIPL, ale zdaniem Mindaugasa Navikasa, dyrektora ds. Sprzedaży w KN „pozytywnym sygnałem” jest decyzja Orlenu o podłączeniu swojej gazowej Ostrołęki C bezpośrednio do GIPL.

W ubiegłym miesiącu państwowy koncern Ignitis Group poinformował, że w przyszłym roku zamierza rozpocząć rurociągowe dostawy gazu do Polski.

Połączenie  Polska – Litwa obejmuje budowę gazociągu prowadzącego z litewskiej miejscowości Jauniunai do stacji kompresorowej w Rembelszczyźnie oraz nowej tłoczni gazu w Gustorzynie. Projekt ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego krajów bałtyckich, poprzez zintegrowanie ich rynków gazu z jednolitym rynkiem Unii Europejskiej oraz wzmocnienie procesu dywersyfikacji źródeł.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama