Reklama

Gaz

Litwini kupią pływający terminal LNG FSRU

Fot.: Klaipedos Nafta
Fot.: Klaipedos Nafta

Litewski Sejmas podjął decyzję o kontynuowaniu importu LNG do 2044 roku oraz o zakupie pływającego terminala (FSRU).

Parlament litewski we wtorek 18 grudnia zagłosował za decyzją o zakupie pływającego terminala LNG (FSRU) w Kłajpedzie i o kontynuowaniu zakupów skroplonego gazu przynajmniej do 2044 roku. 

Litewscy posłowie zdecydowaną większością (99 głosów za, 1 przeciw i 17 wstrzymujących się) przyjęli projekt uchwały zezwalającej spółce Klaipedos Nafta do końca 2024 roku zakup terminalu FSRU.

Dotychczas Klaipedos Nafta dzierżawiła FSRU Independence od norweskiej spółki Hoegh LNG. Jest ona wykorzystywana do importu surowca z kierunku nierosyjskiego od 2014 roku. Obecnie ponad połowa gazu konsumowanego przez Litwę pochodzi z importu morskiego.

„To (decyzja parlamentu) pozwoli nam wzmocnić po 2024 roku nasze be zpieczeństwo energetyczne oraz zapewni presję cenową na gaz rosyjski” – powiedział minister energii Litwy Žygimantas Vaičiūnas po przyjęciu uchwały przez Sejmas.

Decyzja o wynajęciu FSRU została podjęta w związku z wysokimi cenami rosyjskiego surowca przed 2014 rokiem i obawą przed presją polityczną. Z danych litewskiego ministerstwa energii wynika, że dzięki terminalowi udało się obniżyć cenę gazu rosyjskiego o 1/3.

Przetarg na zakup FSRU będzie trwał od 2021 do 2024 roku. Zakup Independence jest brany pod uwagę jako jedna z możliwości, ale nie jest przesądzony.

Zakup FSRU jest brany pod uwagę również przez Polskę jako jeden z wariantów dywersyfikacji dostaw gazu. Pływający terminal miałby zacumować w Zatoce Gdańskiej i mieć przepustowość od 4,1 do 8,2 mld m sześc. Priorytetowym projektem dywersyfikacji jest jednak gazociąg Baltic Pipe i rozbudowa Terminala LNG w Świnoujściu.

Reklama

Komentarze

    Reklama