Gaz
Kwieciński: Za 10 lat chcemy produkować 4 mld metrów sześc. biometanu rocznie
W ciągu 10 lat chcemy, żeby w Polsce było produkowane ok. 4 mld metrów sześciennych biometanu, czyli tyle, ile stanowi obecna produkcja roczna gazu - powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński na Europejskim Kongresie Gospodarczym.
Prezes PGNiG mówił podczas panelu poświęconego transformacji energetycznej o nowym, całościowym spojrzeniu na energetykę. "Na sektor energii nie możemy patrzeć poprzez jego poszczególne segmenty (…). To wszytko jest ze sobą bardzo silnie splecione. Zielony Ład będzie wymagał od nas, byśmy tak na to spoglądali" - powiedział.
"Jedną z kluczowych rzeczy w Zielonym Ładzie, o które walczyliśmy i gdzie odnieśliśmy sukces, jest to, że gaz ziemny będzie uznany za paliwo przejściowe" - dodał.
Kwieciński mówił również o znaczeniu bioenergii dla rozwoju jego spółki. "Musimy wchodzić w zupełnie nowe technologie, musimy wchodzić w odnawialne źródła energii. Obszarem, gdzie chcemy działać jest rynek biometanowy (…). Chcemy produkować wodór. Ten wodór można dość swobodnie mieszać z metanem czy biometanem, na niektórych obszarach będziemy mieć spore nadwyżki energii elektrycznej, będzie je można skierować na produkcję biometanu, a potem wtłaczać go do sieci (…). Można powiedzieć, że to jest nowe paliwo w Polsce. Na przełomie tego i następnego roku chcemy uruchomić pierwszą biometanownię" - powiedział.
"W ciągu 10 lat chcemy, żeby w Polsce było produkowane ok. 4 mld metrów sześciennych biometanu, czyli tyle, ile stanowi produkcja roczna (…). To oznacza u nas uniezależnienie się od importu" - zaznaczył.