Reklama

Gaz

Kreml: Nie wykorzystujemy gazu jako broni politycznej przeciwko Mołdawii

Fot. www.kremlin.ru
Fot. www.kremlin.ru

Kreml zaprzeczył, że Gazprom wykorzystuje negocjacje gazowe z Mołdawią do uzyskania politycznych ustępstw - podaje Reuters. Biorąc jednak pod uwagę wyniki nie tak dawnego przecież postępowania antymonopolowego przeciwko spółce, należy podchodzić do tego typu oświadczeń ze sporym dystansem.

Na wstępie warto przypomnieć, że kontrakt między Mołdawią i Gazpromem wygasł z końcem września. Do tej pory nie udało się uzgodnić warunków nowej umowy, a sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu.

Reklama
Reklama

We wtorek „Financial Times” donosił, że Rosjanie zastosowali swoją klasyczną „sztuczkę”, proponując Mołdawii tańszy surowiec w zamian za ustępstwa na niwie politycznej. Chodziło tutaj o kwestie związane z umową o wolnym handlu z UE oraz opóźnieniem reformy rynku energii.

Oczywiście zupełnie innego zdania jest Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, który stwierdził: „Nie, nie ma tu elementów politycznych i nie może ich być. To są czysto handlowe negocjacje”. „Jest zapotrzebowanie na gaz, jest oferta handlowa, jest proponowana zniżka i jest problem z narosłym zadłużeniem” – dodał. Reuters przypomina, że Mołdawia nie zgadza się, żeby płacić za gaz 790 dol., czyli ponad dwukrotnie więcej niż w okresie obowiązywania umowy.

Na początku tygodnia ogłoszono, że Mołdawia kupiła gaz ziemny m.in. z Polski w ramach próbnego zakupu.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. meto

    Eksport do krajów „dalekiej zagranicy” Gazprom zwiększył do 158,8 miliarda metrów sześciennych, to o 10,4% (o 14,9 miliarda metrów sześciennych) więcej niż w tym samym okresie 2020 roku. Gazprom nadal dostarcza gaz na poziomie zbliżonym do historycznie rekordowego” - poinformowano w komunikacie. Firma zwiększyła dostawy gazu do Turcji (o 110,4%), Niemiec (o 23,4%), Włoch (o 15,4%), Rumunii (o 272,2%), Serbii (o 101,7%), Bułgarii (o 51,9%), Polski (o 9,5%), Grecji (o 16,3%), Finlandii (o 13,6%). Jakos nie słychac morawieckiego co to chciał sprawdzac Gazprom jako "szantazyste".

  2. Niuniu

    No i po pączkach. Właśnie Mołdawia podała, że osiągnięto porozumienie z gazpromem i uzgodniono zasady nowego kontraktu. Ma być na pięć lat, zostanie podpisany na podstawie mołdawskich propozycji i jest obopulnie korzystny. Dodatkowo strony uzgodniły, ze zostanie przeprowadzony audyt mołdawskiego zadłuzenia gazowego i po potwierdzeniu jego wysokości Mołdawia je ureguluje wraz z odsetkami. No i po Polskich marzeniach o Kiszyniowie opalanym polskim gazem (z USA lub Kataru).

  3. Niuniu

    Davien - jak możesz tak bezczelnie kłamać. Wystarczy wpisać w wyszukiwakę: wydobycie gazu w polsce. Wychodzi 3,75 mld m3 gazu w 2020r. I prognoza, że będzie mniej. Skąd ci do głowy przychodzie te 8 mld m3 polskiego wydobycia? Coć ćpałeś?

  4. Kasia

    Merkel Angela wygasza u siebie elektrownie atomowe i zastąpiła je rurą od Putina o tranzycie 55 mld. m3 na pewno cena była atrakcyjna. Polska ma na ten moment zapotrzebowanie ok. 20 mld m3 z czego 15 mld m3 import, 4mld m3 krajowe wydobycie. Zapotrzebowanie dla Polski będzie rosło do 30 mld m3, wiec skad te 10 mld m3. Po drugie trwały rozmowy rządu Polskiego z USA aby od nich kupić technologię elektrowni atomowych ale po tym jak władzę przejął prezydent Beiden ten projekt jest nierealny. Poza tym Niemcy nie pozwolą na budowę u nas elektrowni atomowych. Mam pytanie do rządzących jak w takim razie ma się uchwalony dokument "Polityka energetyczna Polski do 2040" do opisanych powyżej problemów, chyba ten dokument jest tylko na papierze!

    1. Pamiętliwy

      Baltic Pipe i FRSU, spokojnie nie martw się o nasze elektrownie atomowe, zbudujemy je z Francuzami a bronić będą ich amerykańskie Abramsy i F - 35. Martw się i swoją niepewną emeryturę w rublach

    2. Fanklub Daviena i GB

      Odpowiem: Rosjanie + jacyś inwestorzy z UE (np. Solorz) wybudują w Kaliningradzie elektrownie atomowe i korzystając z tak zachwalanej przez Polin "III Dyrektywy Energetycznej UE" rozkażą Polskim Sieciom Energetycznym przesyłać ten prąd na tych samych warunkach jak z polskich elektrowni do wszystkich chętnych klientów w UE. I za obstrukcje Polin przy NS2 możecie być pewni, że Niemcy poprą Rosjan w tej kwestii... :D

    3. olo

      żeby tak było to musi jeszcze być kabelek przez granicę z jego brak