Reklama

Gaz

Kopacz: Gazociąg z Litwą wzmocni naszą pozycję wobec Gazpromu

  • Ilustracja: NASA / exoplanets.nasa.gov
    Ilustracja: NASA / exoplanets.nasa.gov

Premier Ewa Kopacz wzięła udział w Brukseli w uroczystości podpisania umowy w sprawie pomocy finansowej UE dla budowy gazowego połączenia Polska-Litwa. Inwestycja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich. Wsparcie finansowe UE, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) wyniesie 295,4 miliona euro.  

Wspólnie z partnerami z państw bałtyckich udowadniamy, że można skutecznie działać na rzecz eliminacji wysp energetycznych w UE i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw naszego regionu – mówiła premier podczas uroczystości w Brukseli.

Zdaniem premier Ewy Kopacz projekt pozwoli przełamać historyczne ograniczenia. Dzięki realizacji połączenia gazowego Polska–Litwa będziemy zdecydowanie silniejsi w negocjacjach z dominującym dostawcą gazu – podkreślała premier.

Szefowa rządu zwróciła uwagę, że na realizacje projektu udało się zdobyć bezprecedensowo wysokie wsparcie ze środków UE. Wsparcie finansowe UE, w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) wyniesie 295,4 miliona euro.

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że przed Polską wielki wysiłek finansowy w ramach niezbędnego wkładu własnego.Jesteśmy na niego gotowi w imię solidarności energetycznej oraz w imię budowy wspólnego rynku energii i bezpieczeństwa energetycznego – powiedziała. 

Jeszcze w tym roku zostanie również uruchomiony most elektroenergetyczny między Polską i Litwą, który wzmocni integrację państw bałtyckich z rynkiem energii UE. Premier zadeklarowała, że Polska jest gotowa rozmawiać na temat kolejnych działań na rzecz integracji rynku energii w Unii Europejskiej. 

Zobacz także: Gazociąg Polska - Litwa: dziś o 12:00 podpisanie porozumienia

 

Reklama

Komentarze

    Reklama